«Արմենպրես»-ը համագործակցության մասին համաձայնագիր է ստորագրել Ղրղզստանի ազգային լրատվական գործակալության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը սեպտեմբերի 6-ին համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրեց Ղրղզստանի «Կաբար» ազգային լրատվական գործակալության հետ: Փաստաթուղթն ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհրդի 25-րդ նիստի արդյունքներով ստորագրեցին «Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը և «Կաբար»-ի տնօրեն Կուբանիչբեկ Թաաբալդիևը:
«Համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ մենք պաշտոնական բնույթ ենք տվել այն համագործակցությանը, որը շարունակվում է արդեն մի քանի տասնամյակ: Փաստաթղթի ստորագրումը նոր խթան կդառնա տեղեկատվության փոխանակման հարցում: Իսկ մեր օրերում կա տեղեկատվության փոխանակման ակտիվացման խիստ անհրաժեշտություն: Միշտ գալիս է նոր սերունդ, որին պետք է ինֆորմացնել այն մասին, թե ինչ է տեղի ունենում մեր երկրներում»,- նշեց Անանյանը՝ մեծապես կարևորելով, որ տեղեկատվության այդ փոխանակումը մշտական բնույթ կրի: Նրա համոզմամբ՝ համաձայնագիրը կնպաստի, որ Ղրղզստանում ավելի շատ բան իմանան Հայաստանի, իսկ Հայաստանում՝ Ղրղզստանի մասին:
ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհրդի 25-րդ նիստն անց է կացվում Իսիկ Կուլում: Կազմակերպիչը Ղրղզստանի «Կաբար» ազգային լրատվական գործակալությունն է:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը հիմնադրվել է 1918 թվականի դեկտեմբերի 18-ին: Այն պետական լրատվամիջոց է: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: Ներկայում թողարկում է տասնմեկ լրատվական ժապավեն` 4 լեզուներով (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և արաբերեն): «Արմենպրես»-ը աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալությունների հետ ունի երկկողմ գործակցության պայմանագրեր, որոնց շուրջ մեկ երրորդը կնքվել է վերջին հինգ տարիներին:«Կաբար»-ը Ղրղզստանի ամենահին լրատվական գործակալությունն է: Այն հիմնադրվել է 1937 թվականին: Ներկայում այն լրատվություն է հաղորդում ղրղզերեն, ռուսերեն, անգլերեն, թուրքերեն, չինարեն ու արաբերեն:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS.  Armenia’s state news agency ARMENPRESS signed a cooperation agreement on September 6 with Kabar - the national news agency of Kyrgyzstan.
The document was signed by ARMENPRESS director Aram Ananyan and Kabar director Kubanichbek Tabaldiyev within the framework of the 25th meeting of the Council of Heads of State News Agencies of the Commonwealth of Independent States (CIS).
“With the signing of the agreement we have formalized the cooperation which is continuing for already several decades. The signing of this document will boost information exchange. And in the present days there is a pressing need for activating information exchange. A new generation always comes which needs to be informed about what is taking place in our countries,” Aram Ananyan said, attaching great importance that the information exchange will be constant in nature. Ananyan said that the agreement will contribute for Kyrgyzstan to know a lot more about Armenia, and Armenia a lot more about Kyrgyzstan.
The 25th meeting of the Council of Heads of CIS State News Agencies is taking place is Issyk-Kul. The organizer of the event is Kabar national news agency of Kyrgyzstan.
ARMENPRESS news agency was founded on December 18, 1918. It is the first news agency of Armenia. The agency currently publishes eleven newslines in four languages (Armenian, Russian, English and Arabic).
ARMENPRESS has bilateral partnership agreements with more than twenty leading news agencies of the world, 1/3rd of which has been signed in the past five years.
Kabar is the oldest news agency of Kyrgyzstan, having been established in 1937. The agency currently publishes news in Kyrgyz, Russian, English, Turkish, Chinese and Arabic.