Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հրավերով սեպտեմբերի 2-4-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տարո Կոնոն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և ծաղիկներ խոնարհեց Անմար կրակի մոտ:
Նրան ուղեկցում էին ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արմեն Պապիկյանը և  Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան  Հրանտ Պողոսյանը:
Հյուրերին ուղեկցել  և հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարինե Մարգարյանը:
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարին կընդունեն Հանրապետության նախագահը և վարչապետը։
Սեպտեբերի 3-ին նախատեսված են Զոհրաբ Մնացականյանի և Տարո Կոնոյի բանակցությունները, որոնց արդյունքներով նախարարները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։

YEREVAN, SEPTEMBER 3, ARMENPRESS. Foreign minister of Japan Taro Kono, who arrived in Armenia on an official visit on September 2 at the invitation of foreign minister Zohrab Mnatsakanyan, paid tribute to the memory of the Armenian Genocide victims in the Tsitsernakaberd Memorial, reports Armenpress.
The Japanese FM laid a wreath at the Memorial and flowers at the Eternal Flame.
He was accompanied by deputy foreign minister of Armenia Armen Papikyan and Armenia’s Ambassador to Japan Hrant Poghosyan.
Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Marine Margaryan accompanied the guests and introduced them on the construction history of the Memorial.
The Japanese FM is scheduled to meet with President Armen Sarkissian and Prime Minister Nikol Pashinyan.
On September 3 the Armenian and Japanese FMs will hold talks which will be followed by a joint press conference summing up the results of talks.