Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժածների թիվը 250-ի է հասել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Օգոստոսի 26-ի լույս գիշերը Իրանի արեւմուտքում տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժածների թիվը 250-ի է հասել, զոհերի թիվը՝ 2-ի:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով  իրանական IRNA գործակալությանը, երկրաշարժը տեղի է ունեցել Քերմանշահ նահանգում:
Քերմանշահի նահանգապետի փոխանցմամբ, երկրաշարժից տուժածների թիվը 250-ի է հասնում: Երկրաշարժի հետեւանքով զոհվել է 2 մարդ, տուժել է Թազե Աբադ քաղաքի 241 բնակիչ:
Շաբաթ լույս կիրակի գիշերը Թեհրանի համալսարանի գեոֆիզիկայի ինստիտուտի սեյսմիկ կենտրոնը հայտնել է 5,9 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժի մասին: Ցնցումները գրանցվել են տեղական ժամանակով 02.43 –ին: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը  Քերմանշահ մարզի Թազե Աբադ քաղաքից 31 կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվել: Քերմանշահի շրջանն է: Էպիկենտրոնում ցնցումների ուժգնությունը հասել է 8,3 բալի:
Իրանի արեւմուտքում  7,3 բալ հզորությամբ վերջին ավերիչ երկրաշարժը տեղի էր ունեցել 2017 թվականի նոյեմբերի 13-ին: Երկրաշարժի զոհ էր դարձել 650 մարդ, տուժել էր 12 հազարը:

Число пострадавших в результате землетрясения в Иране выросло до 250
Число пострадавших в результате землетрясения, произошедшего в Иране 26 августа, выросло до 250, погибло 2 человека.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ИА IRNA, землетрясение произошло в 81км к северо-западу от города Керманшах. Согласно губернатору Керманшаха, погибли двое, пострадали 250, из них 241 –жители городка Тазе Абад.
В ночь на воскресенье Сейсмоцентр Института геофизики Тегеранского университета сообщил о землетрясении магнитудой 5,9. Толчки зарегистрированы в 02.43 часов по местному времени.
Эпицентр – в 31 км от городка Тазе Абад. Здесь сила толчков составила 8,3 баллов. Последнее землетрясение на западе Ирана силой 7,3 балла произошло 13 ноября 2017г. тогда жертвой стихии стали 650 человек, пострадали 12 тысяч.