Անգելա Մերկելը Հայաստանը լավ օրինակ է համարում ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության առումով
Անգելա Մերկելը Հայաստանը լավ օրինակ է համարում ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ
արդյունավետ համագործակցության առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կարող է օրինակ լինել, թե ինչպես կարելի է համագործակցել Ռուսաստանի հետ և միաժամանակ լավ համագործակցություն ունենալ Եվրոպական Միության հետ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ անդրադառնալով հարցին՝ հնարավո՞ր է ապագայում ավելի գործնական քայլեր ձեռնարկվեն ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև համագործակցություն ծավալելու շուրջ ու այդ հարցում ի՞նչ դերակատարում կարող է ունենալ Հայաստանը:
«Հայաստանը կարող է լինել օրինակ, թե ինչպես կարելի է լավ համագործակցել Ռուսաստանի հետ և միաժամանակ լավ համագործակցություն ունենալ Եվրամիության հետ: Իհարկե, հնարավորությունները շատ չէն, Եվրասիական տնտեսական միությունը գործնականում ազատ առևտրի գոտի է: Իհարկե, կան շատ լավ տնտեսական հնարավորություններ, որոնցից կարելի է օգտվել:  Ամենամոտ ապագայում ֆորմալ առումով Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության միջև բանակցություններ դժվար տեղի ունենան, բայց կարծում եմ, որ Հայաստանի լավ օրինակը կարող է ցույց տալ, որ երբևէ կարելի է նման քայլի գնալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց նա:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ տարածքն առանձնահատուկ տնտեսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: «Բայց մենք քննարկման ընթացքում արձանագրեցինք, որ Հայաստանը ունի նաև Եվրոպական Միության  հետ առևտրի հատուկ ռեժիմ՝ GSP+ ռեժիմը, որը հնարավորություններ է տալիս ընդլայնել առևտրաշրջանառության ծավալը Միության հետ: Մենք խնդիր ունենք ոչ միայն ծավալի,  այլ որակական իմաստով փոփոխություն մտցնել մեր առևտրատնտեսական հարաբերություններում, և մեր համատեղ օրակարգի կարևոր մաս է այս ուղղությամբ որոշակի առաջընթաց ապահովելը»,- եզրափակեց վարչապետ Փաշինյանը:

Армения – хороший пример эффективного сотрудничества с ЕАЭС и ЕС — Ангела Меркель
Армения  может служить примером того, как  можно одновременно сотрудничать с  Россией и  Евросоюзом.
Как  передает Арменпресс, так  заявила  канцлер ФРГ Ангела Меркель в  ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении  НиколомПашиняном, отвечая на  вопрос, возможны ли в  будущем более  результативные шаги по  установлению сотрудничества между  ЕАЭС  и ЕС и какой  может быть роль Армении в  этом вопросе.
«Армения  может служить примером того, как  можно одновременно сотрудничать с  Россией и  Евросоюзом. Возможностей, конечно, немного, ЕАЭС на деле это зона свободной торговли. Есть экономические  возможности, которые нужно использовать. В самом ближайшем будущем  переговоры  между  ЕАЭС и ЕС  вряд ли состоятся, но думаю, Армения может показать хороший  пример  в том плане, что когда-нибудь такое  возможно», - сказала госпожа канцлер.
Премьер Пашинян подчеркнул, что  зона ЕАЭС имеет большое  значение  для  Армении.
«Мы  отметили, что у Армении с ЕАЭС есть особый режим торговли – GSP, что дает возможность расширить товарооборот с Союзом. У  нас задача не только объема, и но и качественных изменений в наших торгово-экономических  отношениях, и  важнейшей частью нашей совместной повестки является достижение  определенного прогресса в этом направлении», - сказал Никол Пашинян.