Սեուլը եւ Փհենյանը պայմանավորվել են սահմանից հանել հսկիչ կետերի մի մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեան եւ ԿԺԴՀ-ն համաձայնություն են ձեռք բերել առնվազն տասը հսկիչ կետեր հանելու շուրջ, որոնք տեղակայված են ապառազմականացված գոտու մերձակայքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Կորեայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սոն Յոն Մուն:
«Հյուսիսը եւ Հարավը համաձայնեցին վերացնել այն հսկիչ կետերը, որոնք ամենամոտն են գտնվում միմյանց»,-նախարարի խոսքը մեջբերում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները: «Դրանցից ամենամոտը գտնվում Է մյուս կողմի հսկիչ կետից 700 մետր հեռավորության վրա. մենք կսկսենք հետ քաշել այն հսկիչ կետերը, որոնք գտնվում են մեկ կիլոմետրի սահմաններում»,-պարզաբանել Է Սոն Յոն Մուն: Նրա խոսքով՝ Հարավային Կորեան, ԿԺԴՀ-ի հետ վստահության ամրապնդման շրջանակներում, իր կողմից կվերացնի 10 պահակակետ:
Նա հավելել Է, որ Հարավային Կորեան եւ ԿԺԴՀ-ն սկզբնապես կվերացնեն մեկ-երկու կետ, իսկ այնուհետեւ կավելացնեն դրանց թիվը: 2018 թվականի ապրիլի 27-ին Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի եւ ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ունի մասնակցությամբ պատմական գագաթնաժողով Է տեղի Է ունեցել Փանմունջոմ բնակավայրում: Բանակցությունների արդյունքներով կողմերը հայտարարություն են արել, որում հայտնել են խաղաղության պայմանագիր կնքելու մտադրության, ինչպես նաեւ Կորեական թերակղզու լիակատար ապամիջուկայնացման հասնելու պլանների մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сеул и Пхеньян договорились отвести с границы часть постов охраны
Южная Корея и КНДР достигли соглашения об отводе по меньшей мере 10 постов охраны, расположенных возле демилитаризованной зоны, заявил южнокорейский министр обороны Сон Ён Му.
"Север и Юг согласились убрать караульные посты, расположенные ближе всего друг к другу", - приводят слова министра западные СМИ.
"Ближайший из них находится в 700 м (от поста другой стороны - ИФ), мы начнем отводить караульные посты, расположенные в пределах одного километра", - пояснил Сон Ён Му.
По его словам, Южная Корея, в рамках укрепления доверия с КНДР, уберет со своей стороны 10 постов. Он добавил, что Южная Корея и КНДР поначалу отведут по одному-двум постам, а затем увеличат масштаб мер, передает Арменпресс.
27 апреля 2018 года прошел исторический саммит с участием президента Южной Кореи Мун Чжэ Ина и лидера КНДР Ким Чен Ына в населенном пункте Пханмунджом. По итогам переговоров стороны сделали заявление, в котором объявили о намерении заключить мирный договор, а также о планах добиться полной денуклеаризации Корейского полуострова.