Սենոր Հասրաթյանը պատասխանել է Ջաբրայիլովին՝ հիշեցնելով, որ մարտական կարողությունների գնահատականը որոշվում է խրամատում
Սենոր Հասրաթյանը պատասխանել է Ջաբրայիլովին՝ հիշեցնելով, որ մարտական
կարողությունների գնահատականը որոշվում է խրամատում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից պարբերաբար ձեռնարկվող անհաջող նախահարձակ գործողություններին զուգահեռ ընդգծված ակտիվություն է նկատվում նաև քարոզչական ճակատում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության ՊՆ խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ պատասխանելով հրամանատար Խագանի Ջաբրայիլովի՝ վերջերս արված հայտարարություններին:
Սենոր Հասրաթյանը հատկանշական է համարում, որ քարոզչական պայքարում ներգրավվում են ոչ միայն հարևան երկրի պետական ու ոչ պետական տեղեկատվաքարոզչական ոլորտի ներկայացուցիչները, այլև շատ հաճախ բանակի ղեկավարությունն ու ենթակա զորամիավորումների հրամանատարները: Ավելին, ծավալվող քարոզչության առանձնահատկությունը Սենոր Հասրաթյանի կարծիքով, կայանում է նրանում, որ վերջիններիս կողմից միտումնավոր կերպով փորձ է արվում շփման գծում նախ՝պարբերաբար իրենց իսկ սադրած սրացումների մեղքը բարդել հայկական կողմի վրա, իսկ այնուհետև հանրությանը մատուցել, թե ինչպես է այդ ամենին «հերոսաբար» դիմագրավում իրենց «փառավոր» բանակը:
«Բոլորովին վերջերս ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում զորամիավորման հրամանատար Խագանի Ջաբրայիլովը, նույն ոճով մեղադրանք ներկայացնելով հայկական կողմին, գնաց ավելի հեռուն և ոչ ավել, ոչ պակաս կատարեց հետևյալ ամպագորգոռ հայտարարությունը. «Բնականաբար առայսօր մեր ոխերիմ թշնամին չի կարողացել որևէ անգամ հասնել իր նպատակին: Ադրբեջանական բանակն արդեն այն չէ, ինչ եղել է 25 տարի առաջ.... Ներկա պահին մեր զինանձնակազմի բարոյահոգեբանական ոգին անչափ բարձր է և սպասում է Գերագույն գլխավոր հրամանատարի մարտական հրամանին...»:
Չթերագնահատելով թշնամական բանակի հնարավորությունը, այդուհանդերձ, արժե Բաքվի տաքգլուխներին զգուշացնել, որ մարտական կարողությունների գնահատականը որոշվում է խրամատում, այլ ոչ թե բարձրագոչ հայտարարություններով: Իսկ առայսօր խրամատում կատարվածը չկրկնվելու համար առնվազն ձեզ պետք է ունենալ հիշողություն և եղածը չգերագնահատելու խոհեմություն: Հակառակ դեպքում, պարոն Ջաբրայիլով, հավանականությունը շատ մեծ է, որ կրկին կարող է հայտնվես նույն այն վիճակում, ինչպիսինն անձամբ քո մաշկի վրա զգացել ես և 1992-ից 94 թվականներին և դրանից հետո ընկած ժամանակահատվածում»,-գրել է Սենոր Հասրաթյանը:

Сенор Асратян — Джабраилову: оценка боевых  навыков  определяется в  окопах, а  не  громогласными заявлениями
Наряду с периодически предпринимаемыми противником неудачными наступательными действиями на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил, подчеркнутая активность наблюдается и на пропагандистском фронте.
Как передает Арменпресс, так написал в Facebook пресс-спикер Минобороны Арцаха Сенор Асратян.
Он считает примечательным, что в эти действия вовлекаются не только представители государственных и негосударственных СМИ соседней страны, но очень часто – и руководство армии, и командиры подконтрольных подразделений. Более того, особенность развернутой пропаганды, считает Асратян, состоит в том, что последние умышленно пытаются скинуть вину за напряженность на линии соприкосновения, ими же спровоцированную, на армянскую сторону, а затем представить общественности и бахвалиться, как всему этому «героически» противостояла их «доблестная» армия.
Совсем недавно в интервью одному из СМИ Азербайджана командующий одним из армейских объединений Хагани Джабраилов, в привычном стиле обвиняя армянскую сторону, пошел еще дальше и – ни много ни мало, сделал следующее заявление: «Естественно, до сих пор наш заклятый враг ни разу не смог достигнуть своей цели. Азербайджанская армия уже не та, что 25 лет назад… На данный момент морально-боевой дух нашего воинского состава безмерно высок, и он только ждет боевого приказа Верховного главнокомандующего…»
Не принижая возможности вражеской армии, тем не менее, следует остудить горячие головы в Баку, предупредив их, что оценка боевых навыков определяется в окопах, а не в громогласных заявлениях. А чтобы не повторять того, что до сих пор происходило в окопах, вам всего лишь нужно освежить память и благоразумно не преувеличивать того, что есть. В противном случае, господин Джабраилов, весьма велика вероятность того, что ты вновь окажешься в том же положении, которое ты на собственной шкуре испытал как в 1992-94 годах, так и после этого», - написал Сенор Асратян.