Մերկելն օգոստոսի 23-ին այցով կժամանի Վրաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ընթացիկ տարվա օգոստոսի 23-24-ին պաշտոնական այցով կգտնվի Վրաստանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 14-ին հայտնել Է Վրաստանի հանրային հեռուստատեսությունը (ՎՀՀ)՝ վկայակոչելով երկրի արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրներ:
«Նախնական տվյալներով՝ Գերմանիայի կանցլերը պաշտոնական այցը Վրաստան կկայանա ընթացիկ տարվա օգոստոսի 23-24-ին, Անգելա Մերկելի Վրաստան առաջիկա այցի ամսաթվի եւ ծրագրի վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվությունն առաջիկա ժամերին կհրապարակի Վրաստանում Գերմանիայի դեսպանությունը»,-հայտնել Է ՎՀՀ-ն: Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանին օգոստոսի 14-ին ՎՀՀ-ին տված հարցազրույցում ասել Է, որ Թբիլիսիում «մեծ կարեւորություն են տալիս կանցլերի այցին»:
«Գերմանիան Վրաստանին աջակցություն Է ցուցաբերում եվրոպական եւ եվրատլանտյան ինտեգրացման գործընթացում, օգնություն՝ բարեփոխումների եւ կոնկրետ նախագծերի իրականացման գործում. նման բարձրաստիճան անձի այցը շատ կարեւոր Է մեր երկրի համար»,-նշել Է նախարարը: Վրաստան այցը Մերկելի համար երկրորդը կլինի ԳԴՀ-ի կանցլերի կարգավիճակում: Առաջին անգամ նա Թբիլիսի Է այցելել 2008 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Меркель 23-24 августа совершит визит в Грузию
Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник Общественное телевидение Грузии (ОТВГ) со ссылкой на источники в министерстве иностранных дел страны.
"По предварительным данным, официальный визит канцлера ФРГ в Грузию состоится 23-24 августа текущего года, официальную информацию о дате и программе предстоящего визита Ангелы Меркель в Грузию в ближайшее время обнародует посольство Германии в Грузии", - сообщило ОТВГ.
Глава МИД страны Давид Залкалиани в интервью ОТВГ сказал во вторник, что в Тбилиси "придают большое значение визиту канцлера". "Германия оказывает поддержку Грузии в процессе европейской и евроатлантической интеграции, помощь в осуществлении реформ и конкретных проектов, визит такого высокого ранга очень важен для нашей страны", - отметил министр.
Визит в Грузию будет вторым для Меркель в ранге канцлера ФРГ. В первый раз она посетила Тбилиси в 2008 году.