Սիրիական օդուժն 70-ից ավելի ահաբեկիչների է ոչնչացրել Էս Սուվեյդայի նահանգում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի ռազմաօդային ուժերն օգոստոսի 7-ին Էս Սուվեյդայի նահանգում գրոհել են «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորման ահաբեկիչների վրա եւ ոչնչացրել 70-ից ավելի զինյալների: Ինչպես հայտնել Է SANA գործակալությունը, օդաչուները ոչնչացրել են հակառակորդի ռազմափոխադրական միջոցները եւ զենքով ու զինամթերքով մի քանի բեռնատարներ: Ահաբեկիչների հենակետերի վրա հարվածները հասցվել են Սիրիական անապատի Քեբր Էշ Շեյխ օազիսում, որտեղից նրանք հարձակումներ են կատարում խաղաղ գյուղերի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԻՊ-ի առաջադիրքերի դեմ օգոստոսի 6-ին սկսված ընդգրկուն գործողության ընթացքում զորքերին հաջողվել Է իրենց վերահսկողության տակ վերադարձնել յոթ շրջան Էս Սուվեյդայի հյուսիսում, արեւելքում եւ հարավում: Կառավարական ուժերը, որոնց կողմից կռվում են զինված ընդդիմության մի քանի ջոկատներ, հետապնդում են ԻՊ-ի հրոսակախմբերին եւ այժմ մարտեր են մղում Շինվան Էլ Ասֆեր վայրի կարեւոր հենակետի համար: SANA-ի տեղեկություններով՝ ռազմական գործողությունը նպատակ Է հետապնդում վերջ դնել ահաբեկիչների ներկայությանը Էս Սուվեյդայի նահանգում եւ Սիրիական անապատում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Сирийские ВВС уничтожили свыше 70 террористов в провинции Эс-Сувейда
Сирийские ВВС атаковали во вторник автоколонну террористов из группировки "Исламское государство" в провинции Эс-Сувейда и ликвидировали свыше 70 боевиков. Как сообщило агентство SANA, пилоты уничтожили военно-транспортные средства противника и несколько грузовиков с оружием и боеприпасами. Удары были нанесены по базам террористов в оазисе Кабр-эш-Шейх в Сирийской пустыне, откуда они совершают набеги на мирные селения.
Войскам в ходе начавшейся 6 августа масштабной операции против форпостов ИГ удалось вернуть под свой контроль семь районов на севере, востоке и юге провинции Эс-Сувейда, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Правительственные силы, на стороне которых сражаются несколько отрядов вооруженной оппозиции, преследуют банды ИГ и ведут сейчас бои за важный плацдарм в местности Шинван-эль-Асфар. По сведениям SANA, военная операция преследует цель положить конец присутствию террористов в провинции Эс-Сувейда и Сирийской пустыне.