Ամերիկացի սենատորը հայտարարել Է Ռուսաստանի հետ երկխոսության անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի եւ ՌԴ-ի խորհրդարանականները համաձայնության են եկել ուսումնասիրելու երրորդ երկրում միջազգային գործերի կոմիտեների մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, օգոստոսի 6-ին հայտարարել Է Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի սենատոր Ռենդ Փոլը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես ուրախ եմ հայտարարելու, որ մենք միջազգային գործերի կոմիտեի անդամներին հրավիրեցինք այցելել մեզ Վաշինգտոնում, եւ նաեւ մենք փորձում ենք հանդիպում կազմակերպել երրորդ երկրում՝ չեզոք երկրում»,- լրագրողներին հայտարարել Է Փոլը՝ ամփոփելով Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները:
Նա նշել Է, որ հանդիպանը երկու կողմերը «համաձայնել են, որ անհրաժեշտ Է զարգացնել երկխոսությունը՝ բոլոր խնդիրները լուծելու համար, բայց այժմ գլխավոր խնդիրը հենց երկխոսության բացակայությունն Է»:
Ռուսաստանցի խորհրդարանականներն օգոստոսի 6-ին Մոսկվայում հանդիպում են ԱՄՆ-ի սենատորների պատվիրակության հետ, որի կազմում, բացի Փոլից, ընդգրկվել են նաեւ Տեխասի նահանգի Օրենսդիր ժողովի Սենատի անդամ Փիտեր Գեթլերը եւ Կատոնի ինստիտուտի նախագահ Դոն Հաֆայնսը: Սա նման մակարդակի արդեն երկրորդ հանդիպումն Է Մոսկվայում վերջին մեկ ամսից փոքր-ինչ ավելի ժամանակամիջոցում. մի խումբ ամերիկացի կոնգրեսականներ եւ սենատորներ հունիսի վերջին – հուլիսի սկզբին արդեն եղել են Ռուսաստանում:

Американский сенатор заявил о необходимости диалога с Россией
Парламентарии США и РФ договорились проработать возможность организации встречи на уровне комитетов по международным делам в третьей стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в понедельник сенатор США от республиканской партии Рэнд Пол.
"Я рад объявить, что мы пригласили членов комитета по международным делам посетить нас в Вашингтоне, и также мы попытаемся организовать встречу в третьей стране, в нейтральной стране", — заявил Пол журналистам по итогам встречи с председателем комитета Совета Федерации по международным делам Константином Косачевым.
Он отметил, что на встрече обе стороны "согласились с тем, что нужно развивать диалог, чтобы решать все проблемы, но главная проблема сейчас — это как раз отсутствие диалога".
Российские парламентарии встречаются в понедельник в Москве с делегацией сенаторов США, в которую помимо Пола вошли также член Сената законодательного собрания штата Техас Питер Геттлер и президент Института Катона Дон Хаффайнс.
Это уже вторая встреча подобного уровня в Москве за последний месяц с небольшим: группа американских конгрессменов и сенаторов уже побывала в России в конце июня — начале июля.