500 հազարից ավելի բրիտանացիներ հանրագիր են ստորագրել հաջակցություն Brexit-ի շուրջ նոր հանրաքվեի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 500 հազարից ավելի մարդ հանրագիր Է ստորագրել ի պաշտպանություն Մեծ Բրիտանիայում Brexit-ի հարցի շուրջ նոր հանրաքվեի անցկացման, որը երկրի քաղաքացիներին թույլ կտար վճռորոշ խոսքով հանդես գալ հետագա համագործակցության մասին Եվրամիության հետ կնքված ցանկացած համաձայնագրի վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին օգոստոսի 2-ին հայտնել Է The Independent թերթը, որն ավելի վաղ հանդես Էր եկել որպես ստորագրահավաքի նախաձեռնող:
Հանրագիրը պաշտպանող կրթության նախկին նախարար Ջասթին Գրինինգը հայտարարել Է, որ խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորներ եւ նախարարների կաբինետի մի շարք բարձրաստիճան անդամներ համաձայն են, որ նոր քվեարկությունը կարող Է լինել Brexit-ի փակուղուց դուրս գալու միակ միջոցը: The Independent-ն ընդգծում Է, որ իր արշավին աջակցել են Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը (1997-2007 թթ.), «Լիբարել դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Վինս Քեյբլը եւ նախկին գլխավոր դատախազ Դոմինիկ Գրիվը: Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մերժել Է Brexit-ի պայմանների շուրջ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ ամփոփիչ գործարքի շուրջ համաժողովրդական քվեարկության անցկացման գաղափարը:
«Ես դա չեմ անի, որովհետեւ բրիտանացի ժողովուրդն արդեն քվեարկել Է: Այս խորհրդարանը մարդկանց իրավունք Էր տվել քվեարկելու, եւ նրանք արել են իրենց ընտրությունը: Եվ նրանք ցանկանում են, որ իրենց կառավարությունը կյանքի կոչի իրենց ընտրությունը»,-ասել Է Մեյը:
ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները: Երկխոսությունը պետք Է շարունակվի մինչեւ 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Բուն Brexit-ը պետք Է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կետեւի մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 500 тыс. британцев подписали петицию в поддержку нового референдума по Brexit
Более 500 тыс. человек подписали петицию в поддержку проведения в Великобритании нового референдума по вопросу Brexit, который позволил бы гражданам страны выступить с решающим словом в отношении любого из заключенных с Евросоюзом соглашений о дальнейшем сотрудничестве. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщила газета The Independent, которая ранее выступила инициатором сбора подписей.
Поддержавшая петицию бывший министр образования Джастин Грининг заявила, что многие депутаты парламента и ряд высокопоставленных членов кабмина согласны с тем, что новое голосование может быть единственным способом для выхода из тупика Brexit. The Independent подчеркивает, что ее кампанию поддержали бывший британский премьер-министр Тони Блэр (1997-2007 годы), лидер партии "Либеральные демократы" Винс Кейбл и бывший генеральный прокурор Доминик Грив.
Ранее премьер-министр Великобритании Тереза Мэй отвергла идею проведения общенародного голосования по итоговой сделке между Лондоном и Брюсселем по условиям Brexit. "Я не сделаю этого, потому что британский народ уже проголосовал. Этот парламент дал людям право проголосовать, а они сделали свой выбор. И они хотят, чтобы их правительство осуществило бы их выбор на практике", - сказала Мэй.
Референдум по вопросу выхода Соединенного Королевства из Евросоюза состоялся 23 июня 2016 года. На нем победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции. Год спустя между Лондоном и Брюсселем начались официальные переговоры по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС.
Переговоры по Brexit должны продлиться до ноября 2018 года, после чего достигнутую сделку должны одобрить Европарламент и Вестминстер. Сам Brexit пройдет 29 марта 2019 года, после чего, согласно плану, должен наступить переходный период, который продлится до 31 декабря 2020 года.