Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է գիտության ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ժամանակակից ֆիզիկայի հիմնախնդիրներն ու զարգացման հեռանկարներն է այսօր քննարկել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) աշխատակիցներ Ռուբեն Մկրտչյանի, Ռուբեն Մանվելյանի եւ Ալբերտ Սիրունյանի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը անդրադարձ է եղել նաև գիտական հաստատության կողմից իրականացվող ծրագրերին:
Բնական գիտությունների, այդ թվում՝ ֆիզիկայի զարգացման կարեւորությունը մեր երկրի համար՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նաև ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության Գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանի, ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի դեկան Ռոլանդ Ավագյանի եւ տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի դոցենտ Աշոտ Հովսեփյանի հետ հանդիպմանը:
Նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել միջազգային գիտական կենտրոնների հետ հայաստանցի գիտնականների համագործակցությանը:

YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian discussed the problems of modern physics and prospects of development with scientists Ruben Mkrtchyan, Ruben Manvelyan and Albert Sirunyan – all members of the Alikhanyan National Scientific Laboratory aka the Yerevan Physics Institute.
The meeting also focused on the ongoing projects of the institution, Sarkissian’s office said.
The president also discussed the significance of development of physics for the country in a meeting with Roland Avagyan – dean of the faculty of physics at the Yerevan State University, Samvel Harutyunyan – president of the science committee under the ministry of education and science, and Ashot Hovsepyan – Associate Professor of the Chair of Theoretical Physics at the Yerevan State University.
President Sarkissian expressed readiness for maximal support to cooperation between international scientific centers and Armenian scientists.