Հուսով ենք, որ կողմերը հնարավորություն կունենան քննարկելու ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ հարցերի լայն շրջանակ. Զախարովա
Հուսով ենք, որ կողմերը հնարավորություն կունենան քննարկելու ԼՂ հակամարտության
կարգավորման շուրջ հարցերի լայն շրջանակ. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում դրա ազդեցության մասին հարցին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Զախարովան հիշեցրել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված գագաթնաժողովների արդյունքում, մասնավորապես՝ 2016-ին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները քննարկել են հարցեր ուղղված  շփման գոտում իրավիճակի կայունացմանը և  խաղաղ գործընացին նպաստող մթնոլորտի ստեղծմանը:
«Այդ նպատակով նրանք պայմնավորվել են, մասնավորապես, ավելացնել միջազգային դիտորդների թիվը շփման գծում: Այդ թեման քննարկվել է կողմերի հաջորդ շփումների ժամանակ՝ այդ թվում Կրակովում այս տարվա սկզբին Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ, ինչի արդյունքում հասել էին սկզբունքային պատկերացման լրացուցիչ դիտորդների թվի, նրանց տեղակայման ու դրա վերաբերյալ այլ հարցերի մասին»,- ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ այդ հարցում, սակայն, դեռևս վերջնական որոշում չի կայացվել:
«Առաջիկայում տեղի կունենան նախարարների առաջին հանդիպումները, այնուհետև, հուսով ենք, հանդիպումներ կկայանան, որոնց ժամանակ կողմերը հնարավորություն կունենան քննարկելու ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ դիտորդների թեման»,- նշել է Զախարովան:

We hope the sides will have chance to discuss wide range of issues on NK conflict settlement – Russian MFA spox
We hope the sides will have chance to discuss wide range of issues on NK conflict settlement –
Russian MFA spox
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Russian foreign ministry spokeswoman Maria Zakharova commented on the issue of expanding the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and its impact on the Nagorno Karabakh conflict settlement, reports Armenpress.
Maria Zakharova said as a result of the summits directed for the settlement of the NK conflict, in particular, the Vienna and St. Petersburg 2016 summits, the Armenian and Azerbaijani presidents discussed issues aimed at stabilization of the situation in the line of contact and creation of an atmosphere contributing to the peace process.
“For that purpose they agreed, in particular, to increase the number of international observers in the line of contact. This topic has been discussed during the next meetings of the sides, including at the meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Krakow in early 2018, as a result of which they have reached a principled imagination on the number, deployment of additional observers and other issues relating to it”, she said.
However, Zakharova stated that there is no final decision yet on this matter.
“The first meetings of the ministers will take place soon, thereafter, we hope that meetings will be held during which the sides will be able to discuss a wide range of issues relating to the NK conflict settlement, including the topic of observers”, Maria Zakharova said.