ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի պատվիրակությունը Հելսինկիի գագաթնաժողովի հաջողության հույս ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի՝ Ռուսաստան ժամանած պատվիրակությունը երկու երկրների նախագահների՝ հուլիսի 16-ին Հելսինկիում կայանալիք հանդիպման դրական արդյունքների հույս ունի: Այս մասին հայտարարել Է պատվիրակության ղեկավար, Ալաբամայի նահանգից սենատոր Ռիչարդ Շելբին Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք գիտենք Հելսինկիում նախագահներ Պուտինի եւ Թրամփի առաջիկա հանդիպման մասին: Հուսով ենք, որ այդ հանդիպումից ինչ-որ լավ բան կստացվի մեր երկու երկրների համար»,- ասել Է Շելբին:
Շելբին հավելել Է, որ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը պետք Է բարելավեն հարաբերությունները, որոնք այժմ աչքի են ընկնում լարվածությամբ, երկու երկրները, բոլոր առկա հակասություններով հանդերձ, պարտադիր չԷ, որ հակառակորդներ լինեն:
«Այժմ մեր երկրների միջեւ լարված հարաբերություններ են,- ասել Է նա:- Ես կարծում եմ, որ մեզ համար կարեւոր Է Ռուսաստանի հետ ունենալ ավելի լավ հարաբերություններ: Ակնհայտ Է, որ նախագահ Թրամփը մտածում Է նույն կերպ»:
«Ես կարծում եմ, որ միշտ Էլ մրցակիցներ կլինենք, որովհտեւ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը մեծ երկրներ են՝ տարբեր շահերով, բայց պարտադիր չԷ, որ հակառակորդներ լինենք»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Делегация Конгресса США надеется на успех саммита в Хельсинки
Прибывшая в Россию делегация Конгресса США надеется на позитивные результаты встречи президентов двух стран Владимира Путина и Дональда Трампа в Хельсинки 16 июля, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Об этом заявил глава делегации, сенатор от штата Алабама Ричард Шелби на встрече с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко.
"Мы знаем о предстоящей встрече президентов Путина и Трампа в Хельсинки. Мы надеемся, что что-то хорошее получится из этой встречи для обеих наших стран", - сказал Шелби.
Шелби добавил, что России и США необходимо улучшать отношения, которые сейчас отличаются напряженностью, двум странам, при всех имеющихся противоречиях необязательно быть противниками.
"Сейчас между нашими странами напряженные отношения, - сказал он. - Я думаю, что для нас важно иметь более хорошие отношения с Россией. Очевидно, что президент Трамп думает так же".
"Я думаю, мы всегда будем конкурентами, потому что Россия и США - большие страны с различными интересами, но нам необязательно быть противниками", - добавил он.