ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի պատվիրակությունը Հելսինկիի գագաթնաժողովի հաջողության հույս ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի՝ Ռուսաստան ժամանած պատվիրակությունը երկու երկրների նախագահների՝ հուլիսի 16-ին Հելսինկիում կայանալիք հանդիպման դրական արդյունքների հույս ունի: Այս մասին հայտարարել Է պատվիրակության ղեկավար, Ալաբամայի նահանգից սենատոր Ռիչարդ Շելբին Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի հետ կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք գիտենք Հելսինկիում նախագահներ Պուտինի եւ Թրամփի առաջիկա հանդիպման մասին: Հուսով ենք, որ այդ հանդիպումից ինչ-որ լավ բան կստացվի մեր երկու երկրների համար»,- ասել Է Շելբին:
Շելբին հավելել Է, որ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը պետք Է բարելավեն հարաբերությունները, որոնք այժմ աչքի են ընկնում լարվածությամբ, երկու երկրները, բոլոր առկա հակասություններով հանդերձ, պարտադիր չԷ, որ հակառակորդներ լինեն:
«Այժմ մեր երկրների միջեւ լարված հարաբերություններ են,- ասել Է նա:- Ես կարծում եմ, որ մեզ համար կարեւոր Է Ռուսաստանի հետ ունենալ ավելի լավ հարաբերություններ: Ակնհայտ Է, որ նախագահ Թրամփը մտածում Է նույն կերպ»:
«Ես կարծում եմ, որ միշտ Էլ մրցակիցներ կլինենք, որովհտեւ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը մեծ երկրներ են՝ տարբեր շահերով, բայց պարտադիր չԷ, որ հակառակորդներ լինենք»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

US Congress delegation hopes Trump-Putin summit will be successful
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. The delegation of the US Congress to Russia hopes for positive outcomes of the meeting between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin in Helsinki on July 16, head of the US Congressional Delegation to Russia and Senator for Alabama Richard Shelby said during a meeting with Governor of St. Petersburg Georgy Poltavchenk, TASS reports.
“We realize that there is an upcoming meeting between President Putin and President Trump in Helsinki. We are all hoping that something good and classy will come out of it for our countries”, Shelby said.
Richard Shelby added that Russia and the US need to improve the relations.
“Now there are tense relations between our countries. I think for us it’s important to have better relations with Russia. It’s obvious that President Trump think so as well”. Shelby said.