Չինացիների քիմքին հաճո է նռան գինին. Ցինդաո քաղաքում ներկայացվել է Հայաստանի գինու տուրիզմը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ցինդաո քաղաքում կայացած ցուցահանդեսը հնարավորություն է տվել պարզելու չինացիների՝ գինու նախասիրությունները. նրանց քիմքին առավել հաճելի է նռան գինին: Հայկական գինու որոշ տեսակներ, սակայն, միանգամից դուր չեն եկել չինացիներին, ինչը կարող է ինդիկատոր լինել հայաստանյան ընկերությունների համար Չինաստանի շուկա մուտք գործելիս:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում չինական ցուցահանդեսին մասնակցության մանրամասները ներկայացրեց Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը: Նրա դիտարկմամբ՝ ցանկացած լավ ապրանք, հաջողված արտադրանք ուղղակի, թե անուղղակի նպաստում է երկրի հանդեպ հետաքրքրության բարձրացմանը: «Չորս օր կանգնած ենք եղել տաղավարում ՝մարդկային հոսքն՝ անսպառ, ու ակամա հարց ես տալիս, իսկ մենք պատրաստ ենք բավարարելու այդ պահանջարկը, եթե այն ձևավորվի: Այսօրվա դրությամբ՝ ոչ։ Մենք գինու ծավալի խնդիր ունենք»,-ասաց պաշտոնյան:
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը 2018թ. հունիսի 15-18- մասնակցել է Չինաստանի Ցինդաո քաղաքում տեղի ունեցած ՇՀԿ ներկրման ցուցահանդեսին և ներկայացրել Հայաստանի զբոսաշրջային ուղղությունները, հատկապես գինու տուրիզմը: Հայաստանին անվճար հիմունքներով տրամադրվել էր 32 քմ ցուցադրական տարածք: Ցուցահանդեսին մասնակցել են նաև Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը և «Արենի Փառատոն» հիմնադրամը: Ի թիվս բազմաթիվ այցելուների՝ հայկական տաղավար է այցելել նաև Չինաստանի կոմերցիայի փոխնախարարը:
«Մենք նոր ենք սկսում շոշափել չինական շուկան, իսկ այն իր հեռանկարներով, ծավալներով դժվար է համեմատել որևէ այլ շուկայի հետ։ Հասկացանք մի կարևոր բան, որ թիրախավորել ամբողջ Չինաստանը որպես զբոսաշրջության պոնտենցիալ երկիր մեր տեսակետից, հնարավոր չէ, պետք է աշխատենք կոնկրետ քաղաքների և ուղղությունների վրա։ Ներկայում մենք՝ հիմնադրամում, ուսումնասիրում ենք չինական շուկայի վերաբերյալ արդեն առկա հետազոտությունները, մենք ինքներս նաև մեր ուսումնասիրություններն ենք իրականացնում»,-ասաց Արա Խզմալյանը:
Հիմնադրամի տնօրենի խոսքով՝ մի բան է չինական շուկա մուտք գործելը, որը նաև որոշակի ներդրումներ է պահանջում, կարևոր է նաև հաշվի առնել, թե որքանով է Հայաստանը պատրաստ ընդունել չինական զբոսաշրջային հոսքերը: Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն լեզվի իմացությանը՝ զբոսավարներ, ցուցանակներ, հյուրանոցներում չինարեն տեղեկատվական նյութեր, քանի որ չինացիների զգալի մասը չի խոսում ռուսերեն ու անգլերեն, այլև կեցության և այլ ենթակառուցվածքների ապահովմանը:
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը հունիսի 15-ին մասնակցել է Ցինդաոյի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համագործակցության նորարարական կենտրոնի շրջանակներում գործող Հայաստանի կապի գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպված «Tourism Strategic Alliance Conference of BRCIC» խորագրով համաժողովին։ Ելույթներով հանդես են եկել ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Խզմալյանը և «Արենի» փառատոն» հիմնադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանը։ Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են զբոսաշրջության ոլորտում հայ-չինական հարաբերություններն ու հեռանկարները, Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը և փառատոնային օրացույցը:

Armenian wine tourism presented at exhibition in Qingdao, China
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The exhibition held in the Chinese city of Qingdao enabled to find out the wine preferences of the Chinese people: they more prefer pomegranate wine. However, the Chinese people didn’t immediately like some types of Armenian wine which can be an indicator for Armenian companies while entering the Chinese market.
Ara Khzmalyan, director of the Armenian Tourism Development Foundation, introduced the details of the participation in the Chinese exhibition during an interview with ARMENPRESS. He stated that any good, successful product directly or indirectly contributes to increasing interest towards the country. “We have been standing in the pavilion for four days, there was huge human flow, and you start to ask question to yourself whether we [Armenia] are ready to satisfy that demand if it is formed. As of today, no. We have a problem with the volume of wine”, the official said.
“We are just starting to touch the Chinese market, and it is difficult to compare it with other markets with its prospects and volumes. We understood a very important thing that it is impossible to target China as a potential tourism country from our perspective, therefore, we need to work on concrete cities and directions. At the moment we are studying in the Foundation the already existing research on the Chinese market, we also conduct our own research”, Ara Khzmalyan said.
He stated that it’s one thing to enter the Chinese market which also requires some investments. According to him it’s also important to take into account the fact to what extent Armenia is ready to host the Chinese tourism flows. The talk is not only about the language proficiency – tour guides, information materials in Chinese in hotels as most of Chinese people do not speak Russian and English, but also it’s about ensuring accommodation and other infrastructures.
The Armenian Tourism Development Foundation participated in the exhibition in the Chinese city of Qingdao from June 15 to 18 where it presented Armenia’s tourism directions, especially the wine tourism.