Եթե որեւէ մեկը փորձի արատավորել իմ անունը, պաշտպանելու եմ պատիվս դատարանում. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ եթե որևէ մեկն այսուհետ փորձի արատավորել իր անունը, ապա կպաշտպանի իր պատիվը դատարանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Շարմազանովն այս հայտարարությունն  արել է ի պատասխան «Երկիր Ծիրանի» կուսակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանի՝ ֆեյսբուքով արած հրապարակմանը:
«Հարգելի հայրենակիցներ, այս պահին գտնվում եմ Ալբանիայում՝ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) 51-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցության նպատակով: Տեղեկացա, որ Զարուհի Փոստանջյանը ֆեյսբուքյան եթերում ցուցադրել է իմ կիսակառույց շինությունը եւ հայտարարել, որ այն «կառուցվում է հանրային միջոցների՝ ժողովրդից թալանված փողերի հաշվին»:
Այս կիսակառույց շինությունը, այո, պատկանում է ինձ եւ դրա վերաբերյալ Զարուհի Փոստանջյանի հայտարարությունը բացահայտում չէ: Բազմաթիվ առիթներով, ոչ թե որեւէ մեկի հայտարարությանն արձագանքելով, այլ ինքս իմ հարցազրույցներում խոսել եմ այդ մասին: Երբեւէ չեմ թաքցրել, որ արդեն 8-րդ տարին է կառուցում եմ այդ շինությունը, որն ավարտին հասցնելու համար դեռ տարիներ կպահանջվեն: Իմ ֆինանսական միջոցները, մուտքերն ու ելքերը, նշված շինության կառուցապատման նպատակով վերցված երկարաժամկետ վարկը, ինչպես նաեւ նշված կիսակառույց շինությունը նշված են իմ հայտարարագրում, որը բաց է եղել եւ հասանելի ցանկացած քաղաքացու համար»,- ասել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Նա հիշեցրել է, որ մշտապես հայտարարել է և այժմ էլ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է՝ բաց է օրենքով սահմանված ստուգումների համար: «10 տարի ծառայել եմ եւ շարունակում եմ ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ պետական պաշտոնը համարելով առաքելություն: Երբեւիցե ուղիղ կամ միջնորդավորված պետական գնումների որեւէ գործընթացի չեմ մասնակցել, որեւէ ապրանքի ներկրման եւ արտահանման գործարքում նույնիսկ միջնորդավորված չեմ եղել:
Եթե կապացուցվի, որ ես երբեւէ անգամ 1 լումա գիտակցված կամ անփութորեն մսխել եմ հանրային միջոցներից, պետական բյուջեից, երբեւէ մասնակցություն եմ ունեցել որեւէ անօրինական գործարքի կամ եղել եմ որեւէ կոռուպցիոն սխեմայում, պատրաստ եմ կրել օրենքով սահմանված ամենախիստ պատիժը:
Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ այսուհետ եթե որեւէ մեկը կփորձի արատավորել իմ անունը եւ մոդայիկ դարձած ժողովրդահաճո անվանարկումներով էժան հեղինակություն ձեռք բերել՝ զրպարտությամբ, անկախ իմ պաշտոնական դիրքից, պաշտպանելու եմ պատիվս դատարանում: Սթափվեք, տիկնայք եւ պարոնայք, ձեր անպատժելիության ժամկետը սպառվել է»,- հայտարարել է Շարմազանովը:

Deputy Speaker vows to “protect honor in court” in defamation attempts
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Deputy Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov has reacted to the statement of Yerkir Tsirani party chairman Zaruhi Postanjyan as the latter used a Facebook live broadcast to show the Deputy Speaker’s real estate property, claiming that it is “being constructed through misappropriated public funds”.
The Deputy Speaker is currently in Albania for the PABSEC 51st sitting.
“This unfinished building, indeed belongs to me, and in this regard Zaruhi Postanjyan’s statement is no discovery. I have spoken about this on many occasions in my interviews, and not as a response to someone’s statement. I have never concealed the fact that I am building this building for 8 years, which will still require many years to finish. My financial resources, entries and withdrawals, the long-term loan which I took to construct the building, as well as the building itself are all mentioned in my declaration, which has been open and accessible for anyone,” Sharmazanov said.
He stressed that he has always stated that he is open for lawful inspections.
“I have been serving for my country for ten years, finding public office to be a mission. I have never taken part in any state procurement process wither directly or indirectly, I have never even been an intermediary in importing or exporting anything.
I am ready to bear the harshest lawful punishment if proven that I have ever intentionally or negligently misappropriated 1 [cent] of public funds, state budget, or have ever taken part in an illegal transaction or a corruption scheme.
I am officially declaring, if anyone from now on will attempt to defame me and gain reputation with cheap fashionable populist chants, regardless of my position, I will defend my honor in court. Sober up ladies and gentlemen, the term of your impunity has expired,” Sharmazanov said.