Եվրախորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել Է միգրացիոն խնդրի լուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության ապագան վտանգված Է առանց միգրացիոն խնդրի լուծման: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս կարծիքը հունիսի 19-ի երեկոյան Եվրախորհրդարանի ղեկավար Անտոնիո Տայանին հայտնել Է ԵԽ-ի մամուլի ծառայության տարածած կարճ տեսաուղերձում:
«Մենք պետք Է միգրացիայի շուրջ համաձայնության հասնենք Եվրախորհրդի հաջորդ նիստում (խոսքը վերաբերում Է Եվրամիության հունիսի 28-29-ի գագաթնաժողովին): Գլխավոր գերակայությունը մնում Է արտաքին սահմաննների պաշտպանությունը: Առանց այդ խնդրի լուծման Եվրամիության ապագան սպառնալիքի տակ կդրվի»,- հայտարարել Է նա:
Տայանին խոստացել Է, որ Եվրախորհրդարանն այդ խնդրի լուծման վրա ակտիվորեն աշխատելու Է Ավստրիայի հետ սերտ փոխգործակցությամբ, որը հուլիսի 1-ից ընդունում Է ԵՄ-ի խորհրդի ռոտացիոն նախագահությունը: Հունիսի 19-ին ավելի վաղ եվրոպական դիվանագիտական մի աղբյուր ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է, որ Եվրոպայի ղեկավարները կքննարկեն Եվրամիության միգրացիոն համակարգի բարենորոգման հայեցակարգը: Խոսքը, մասնավորապես, կվերաբերի ապաստան ստանալուց հետո կեցության երկրի փոփոխման արգելափակման միջոցներին:
Բացի այդ, Եվրամիության 28 երկրների ղեկավարները պետք Է քննարկեն ԵՄ-ի հետ սահմանակից պետություններում Եվրամիության երկրներում ապաստան ստանալու թեկնածուների ընդունման կենտրոնների ստեղծումը՝ այնուհետեւ ԵՄ այն անձանց կարգավորված մուտքը կազմակերպելու համար, որոնց ապաստան կտարամադրվի:

В Европарламенте подчеркнули важность решения миграционного вопроса
Будущее Евросоюза без решения проблемы миграции находится в опасности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, такое мнение озвучил во вторник вечером глава Европарламента (ЕП) Антонио Таяни в распространенном пресс-службой ЕП кратком видеообращении.
"Мы должны достичь соглашения по миграции на следующем заседании Европейского совета (саммите ЕС 28-29 июня). Главным приоритетом остается защита внешних границ. Без этого решения будущее Европейского союза будет поставлено под угрозу", - заявил он.
Таяни пообещал, что ЕП будет активно работать над решением этой проблемы в тесном взаимодействии с Австрией, которая с 1 июля принимает ротационное председательство в Совете ЕС.
Ранее во вторник дипломатический источник ТАСС сообщил в Брюсселе, что главы государств и правительств ЕС обсудят концепцию реформы европейской миграционной системы на саммите Евросоюза 28-29 июня. Речь, в частности, пойдет о мерах по блокированию смены страны пребывания после получения убежища. Кроме того, участники саммита должны обсудить создание в сопредельных с ЕС государствах центров приема кандидатов на получение убежищ в странах Евросоюза, чтобы затем организовать упорядоченный въезд в сообщества лиц, которым убежище будет предоставлено.