Իտալիայում գրեթե 60 մարդ են ձերբակալել մաֆիայի հետ կապերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալացի իրավապահներն իսպանացի գործընկերների հետ համատեղ հունիսի 19-ի առավոտյան կատարել են 58 մարդու ձերբակալություն, որոնք Հռոմի ծայրամասերից մեկի մաֆիական խմբավորման մասնակիցներ են: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Իտալիայի մայրաքաղաքի ոստիկանական վարչության հաղորդագրության մեջ:
Կարաբինավորների, ոստիկանության եւ իսպանական քաղաքացիական գվարդիայի գործողությունն անցկացվում Է ոչ միայն Հռոմում, այլեւ Սարդինիայում եւ Մոլիզեի ու Պիեմոնտի մարզերում, ինչպես նաեւ Իսպանիայի տարածքում: Խմբավորումը վերահսկում Էր Մոնտեսպակատոյի շրջանը եւ զբաղվում շորթումներով, թմրանյութերի առեւտրով, փողերի լվացմամբ: Նաեւ ձերբակալվածներին մեղսագրվում Է մարդու առեւանգում, անօրինականորեն զենք կրելը, կեղծարարություն ձեռնարկատիրական գործունեություն վարելիս:
Նրանց մեղսագրվող հանցագործությունների ցուցակում ծանրացուցիչ հանգամանքը նրանց կազմակերպության մաֆիական բնույթն Է: Իտալական արդարադատության համար այդ գործոնը, որպես կանոն, մեծացնում Է մեղքը, ինչը հանգեցնում Է պատժի ավելի ծանր ժամկետների: Բացի այդ, իրավապահները բռնագրավել են անշարժ գույքի 14 օբյեկտ, 12 առեւտրային ձեռնարկություն, տարբեր փոխադրամիջոցներ եւ ընկերություններում յոթ միլիոն եվրո ընդհանուր գումարի բաժնեմասեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Италии почти 60 человек арестовали за связи с мафией
Итальянские правоохранители совместно с испанскими коллегами утром во вторник проводят аресты 58 человек, причастных к мафиозной группировке с одной из римских окраин, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении полицейского управления итальянской столицы.
Операция карабинеров, полиции и испанской гражданской гвардии проходит не только в Риме, но и на Сардинии и областях Молизе и Пьемонт, а также на территории Испании.
Группировка контролировала район Монтеспаккато и занималась вымогательствами, торговлей наркотиками, отмыванием денег. Также арестованным вменяется похищение человека, ношение оружия, мошенничество при предпринимательской деятельности. Отягчающим обстоятельством в списке инкриминируемых им преступлений является мафиозный характер их организации. Для итальянского правосудия этот фактор усугубляет вину, как правило, что приводит к более тяжелым срокам наказания.
Кроме того, правоохранители конфисковали 14 объектов недвижимости, 12 коммерческих предприятий, различные транспортные средства и доли в компаниях на общую сумму семь миллионов евро.