Քննարկվել են հայ-չինական համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունն այդ հարցում ունի մեծ սպասելիքներ ու ակնկալիքներ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին մեր երկրին ցուցաբերվող ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակության համար և հույս հայտնել, որ այն կկրի շարունակական բնույթ:
Իր հերթին, Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանը ևս պատրաստ է ջանքեր գործադրել ընդլայնելու, խորացնելու և նոր մակարդակի բարձրացնելու երկկողմ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, այդ թվում քաղաքական և տնտեսական: Դեսպանը հավելել է, որ եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացները լավ հնարավորություններ են տալիս խթանելու տնտեսական փոխգործակցությունը և նշել, որ այդ նպատակով անհրաժեշտ է շարունակել ինտենսիվ աշխատանքները, այդ թվում՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում: Դեսպանը հավելել է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում արդեն իսկ երկու երկրների միջև արձանագրվել է առևտրաշրջանառության ծավալների 41 տոկոսի աճ և հեռանկարային համարել կապերի զարգացումը արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում: Միաժամանակ, Թիան Էրլունն ընդգծել է, որ հաջողությամբ ընթացքի մեջ են Երևանում չինական դպրոցի կառուցման աշխատանքները, իսկ աշնանը մեր երկրին կհատկացվի շուրջ 200 շտապ օգնության նոր ավտոմեքենաներ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:

PM Pashinyan receives Ambassador of China
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on June 15 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Tian Erlong.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, the PM highlighted the continuous development of Armenian-Chinese cooperation and emphasized that the Armenian Government has many expectations and plans in that direction. Pashinyan thanked the Chinese side for the financial and technical support to Armenia.
Tian Erlong noted that China is also ready to make efforts to expand, deepen and raise to a new level the bilateral cooperation in all the directions, including political and economic. The Chinese Ambassador added that the integration processes in Eurasia give a good opportunity to foster economic partnership and noted that it’s necessary to continue the intensive works in that direction, including in the sidelines of “One belt, one road” initiative”. The Ambassador added that during the current year 41% rise in trade turnover has already been recorded and assesses promising the development of relations in the spheres of industry, agriculture, infrastructure development, tourism, IT and other spheres.  At the same time Tian Erlong underlined that the works of constructing a Chinese school in Yerevan are successfully going on, and nearly 200 ambulances will be provided to Armenia in autumn.