Քննարկվել են հայ-չինական համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունն այդ հարցում ունի մեծ սպասելիքներ ու ակնկալիքներ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին մեր երկրին ցուցաբերվող ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակության համար և հույս հայտնել, որ այն կկրի շարունակական բնույթ:
Իր հերթին, Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանը ևս պատրաստ է ջանքեր գործադրել ընդլայնելու, խորացնելու և նոր մակարդակի բարձրացնելու երկկողմ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, այդ թվում քաղաքական և տնտեսական: Դեսպանը հավելել է, որ եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացները լավ հնարավորություններ են տալիս խթանելու տնտեսական փոխգործակցությունը և նշել, որ այդ նպատակով անհրաժեշտ է շարունակել ինտենսիվ աշխատանքները, այդ թվում՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում: Դեսպանը հավելել է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում արդեն իսկ երկու երկրների միջև արձանագրվել է առևտրաշրջանառության ծավալների 41 տոկոսի աճ և հեռանկարային համարել կապերի զարգացումը արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում: Միաժամանակ, Թիան Էրլունն ընդգծել է, որ հաջողությամբ ընթացքի մեջ են Երևանում չինական դպրոցի կառուցման աշխատանքները, իսկ աշնանը մեր երկրին կհատկացվի շուրջ 200 շտապ օգնության նոր ավտոմեքենաներ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:

Обсужден ряд вопросов дальнейшего развития армяно-китайского сотрудничества
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Китая в Армении Тьяна Эрлуна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр отметил важность продолжительного развития сотрудничества между Арменией и Китаем и подчеркнул, что в этом вопросе у правительства Армении большие надежды и ожидания. Никол Пашинян поблагодарил китайскую сторону за оказанную нашей стране финансовую и техническую помощь и выразил надежду, что она будет носить продолжительный характер.
В свою очередь, Тьян Эрлун отметил, что Китай также готов приложить усилия для расширения, углубления и улучшения двустороннего взаимовыгодного сотрудничества по всем направлениям, в том числе в политической и экономической сферах. Посол добавил, что интеграционные процессы в евразийском регионе дают хорошие возможности для стимулирования экономического сотрудничества, и отметил, что необходимо продолжать интенсивную работу в этом направлении, в том числе в рамках инициативы “Один пояс, один путь”. Посол отметил, что в текущем году между двумя странами зарегистрирован рост товарооборота на 41% и посчитал перспективным развитие связей в сферах промышленности, сельского хозяйства, развития инфраструктур, туризма, информационных технологий и в других отраслях. В то же время Тьян Эрлун подчеркнул, что успешно реализуются работы по строительству китайской школы в Армении, а осенью нашей стране будет предоставлено около 200 новых машин скорой помощи.