Էներգետիկայի նախարարը բացահայտել է իրանական գազի գինը սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը բացահայտել է, թե որքան արժի իրանական գազը Հայաստանի սահմանին: «Իրանական գազը սահմանի վրա վերջին տվյալներով առաջարկվում է 165 դոլարով, ռուսական գազը մենք ստանում ենք 150 դոլարով՝ դրան գումարած ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության կողմից 27-28 միլիոն դոլարի ներդրումային ծրագրեր, որն ավելի է էժանացնում ռուսական գազը, քան իրանականը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց նախարարը:
Նա, սակայն, նկատեց, որ չեն դադարեցնում բանակցություններն ավելի էժան գազի մատակարարման շուրջ: «Այդ բանակցությունները մշտապես լինելու են, մենք իհարկե փորձելու ենք էժան գազի այլ աղբյուրներ փնտրել»,-նշեց Արթուր Գրիգորյանը:
Հայաստանն ու Իրանը ստորագրել են էլեկտրաէներգիա-գազ փոխանակման համաձայնագիրը 2004-ին, որի համաձայն, Իրանից մատակարարվող յուրաքանչյուր 1 խմ բնական գազի դիմաց Իրան է առաքվում 3 կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա: Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանից Իրան տարեկան առաքվում է մոտ 1,2 մլրդ կՎտժ էլեկտրաէներգիա:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS.  Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia Artur Grigoryan has announced first time the price of Iranian gas at the border. “Iranian gas at the border with the latest data is offered at $ 165, and we get Russian gas at $ 150”, ARMENPRESS reports the Minister told the reporters.
He also noted that they do not stop talks for cheaper gas. “Those talks will always take place and we will undoubtedly try to find other sources of cheaper gas”, Artur Grigoryan said.
In 2004, Armenia and Iran signed an agreement on electricity- gas exchange, according to which Iran will receive 3 kWh of electricity from Armenia for 1 cubic meter of natural gas. According to statistics, Armenia currently exports 1.2 billion kWh of electricity to Iran.