Ալեն Սիմոնյանը հետ է վերցրել պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու մասին դիմումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը հետ է վերցրել պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 25-ին գրավոր դիմումով հետ է վերցրել հրաժարականի մասին իր դիմումը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Ալեն Սիմոնյանը պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում էր ներկայացրել մայիսի 22-ին: Նա այդ քայլը հիմնավորել էր նրանով, որ ցանկանում է պահպանել Երևանի ավագանու անդամի մանդատը և շարունակել զբաղվել Երևանի խնդիրներով: Սակայն Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մայիսի 24-ին Ալեն Սիմոնյանին ավագանու մանդատից զրկելու արձանագրություն էր ուղարկել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: ԿԸՀ-ն մայիսի 25-ին կայացած արտահերթ նիստում քննարկել էր Երևանի քաղաքապետի արձանագրությունը և որոշում կայացրել Ալեն Սիմոնյանի թափուր մանդատը փոխանցել Նարա Հովհաննիսյանին:

Ален Симонян письменно отозвал свое прошение об отставке
Согласно п.1 ч.2 ст.155 конституционного закона “Регламент НС”, депутат Национального Собрания Армении Ален Симонян 25 мая письменно отозвал свое прошение об отставке. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в официальном заявлении председателя НС Ара Баблояна по поводу отзыва прошения об отставке депутата НС А.Симоняна.
Алан Симонян подал заявку об отказе от депутатского мандата 22 мая. Он объяснил этот шаг тем, что хотел сохранить мандат члена Совета старейшин Еревана и продолжать заниматься проблемами Еревана. Однако 24 мая мэр Еревана Тарон Маргарян направил в Центральную избирательную комиссию протокол о лишении Алена Симоняна мандата члена Совета старейшин. 25 мая Центральная избирательная комиссия обсудила протокол мэра Еревана и решила мандат Алена Симоняна передать Наре Оганесян.