Թրամփը մտահոգություններ ունի Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպման շուրջ. The New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն մտահոգություններ ունի այն բանի շուրջ, թե հարկ կա արդյոք, որ հանդիպի ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ, եւ վերջին օրերին ավելի ու ավելի հաճախ Է այդ մասին խորհուրդ հարցնում իր օգնականներից: Մայիսի 20-ին այս մասին հայտնել Է The New York Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի աղբյուրների տվյալներով, որոնք ծանոթ են իրադրությանը՝ Թրամփն անհանգստանում Է, որ հաջորդ ամսին Սինգապուրում Կիմ Չեն Ընի հետ պլանավորված իր հանդիպումը կարող Է «քաղաքական կոնֆուզի» վերածվել, գրում Է թերթը: Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, Թրամփը միաժամանակ զարմացել ու զայրացել Է, որ ԿԺԴՀ-ի ներկայացուցիչները չեն բացառել ԱՄՆ-ի հետ գագաթնաժողովից հրաժարվելու հնարավորությունը:
Մայիսի 17-ին եւ 18-ին նախագահը, հրատարակության տվյալներով՝ շարունակաբար դիմել Է խորհրդականներին այն հարցերով, թե ներկա պայմաններում արդյոք խելամիտ որոշում կլինի ԿԺԴՀ-ի առաջնորդի հետ հանդիպում անցկացնելը: Մայիսի 19-ին Թրամփը զանգահարել Է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինին, որպեսզի նրան հարցնի, թե ինչու են ԿԺԴՀ-ի վերջին հայտարարությունները հակասում նրա նախկին հավաստիացումներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NYT: Трамп сомневается по поводу встречи с Ким Чен Ыном и советуется с помощниками
Президент США Дональд Трамп испытывает обеспокоенность по поводу того, стоит ли ему проводить встречу с лидером КНДР Ким Чен Ыном, и в последние дни все чаще спрашивает совета у своих помощников на этот счет. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в воскресенье газета The New York Times.
По данным ее источников, знакомых с ситуацией, Трамп беспокоится, что запланированная на следующий месяц его встреча с Ким Чен Ыном в Сингапуре может обернуться "политическим конфузом", пишет газета. Как она отмечает, Трамп был одновременно удивлен и раздражен тем, что представители КНДР пошли на попятную и не исключили возможности отказа от саммита с США.
В четверг и в пятницу президент, по данным издания, постоянно обращался к советникам с вопросами о том, мудрым ли решением в нынешних условиях станет проведение встречи с лидером КНДР. В субботу Трамп позвонил президенту Южной Кореи Мун Чжэ Ину, чтобы спросить того, почему последние заявления КНДР противоречат ее прежним заверениям, пишет газета.