Նաթանյահուն Էրդողանին խորհուրդ Է տվել «խրատ չկարդալ» Իսրայելի գլխին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրեական պետության վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն մայիսի 15-ին Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանին խորհուրդ Է տվել «խրատ չկարդալ» Իսրայելի գլխին: Համապատասխան հայտարարությունն Իսրայելի նախարարների կաբինետի ղեկավարը մայիսի 15-ին հրապարակել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Էրդողանը ՀԱՄԱՍ-ի թունդ կողմնակիցներից մեկն Է, կասկած չկա, որ նա հասկանում Է, թե ինչ բան Է ահաբեկչությունն ու սպանդը, ուստի ես նրան առաջարկում եմ խրատ չկարդալ մեր (Իսրայելի) գլխին»,-գրել Է Նաթանյահուն:
Թուրքիայի ղեկավարը մայիսի 14-ին ցեղասպանություն Էր որակել Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունները պաղեստինցիների դեմ:
Մայիսի 14-ին Երուսաղեմում տեղի Է ունեցել Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանատան բացման հանդիսավոր արարողությունը: Այդ իրադարձությունը պաղեստինցիների զանգվածային բողոքներ Է հարուցել հրեական պետության եւ Գազայի հատվածի սահմանին: Իսրայելի անվտանգության ուժերի գործողությունների հետեւանքով զոհվել Է առնվազն 59 պաղեստինցի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нетаньяху рекомендовал Эрдогану "не читать мораль" Израилю
Премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху посоветовал во вторник президенту Турции Тайипу Эрдогану "не читать мораль" Израилю. Соответствующее заявление глава израильского кабмина опубликовал во вторник в Twitter, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Эрдоган является одним из рьяных сторонников ХАМАС, нет сомнений, что он понимает, что такое террор и бойня, а потому я предлагаю ему не читать нам (Израилю) мораль", - написал Нетаньяху. Турецкий лидер в понедельник назвал геноцидом действия Израиля против палестинцев в секторе Газа.
14 мая в Иерусалиме состоялась торжественная церемония открытия посольства США в Израиле. Это событие вызвало массовые протесты палестинцев на границе еврейского государства и сектора Газа. В результате действий израильских сил безопасности погибли по меньшей мере 59 палестинцев, принимавших участие в беспорядках на границе.