Փաշինյանը հանձնարարեց ներկայացնել առաջարկություն Սերժ Սարգսյանին օրենքով սահմանված բնակարանով ապահովելու վերաբերյալ
Փաշինյանը հանձնարարեց ներկայացնել առաջարկություն Սերժ Սարգսյանին օրենքով
սահմանված բնակարանով ապահովելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություն երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին օրենքով սահմանված բնակարանով ապահովելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստին ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Հարությունյանը զեկուցեց, որ ներկայացրել են «ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանին օրենքով սահմանված երաշխիքների տրամադրման մասին ՀՀ որոշման նախագիծը» և առաջարկում են այն ընդունել: «Պետք է նշել, որ Սերժ Սարգսյանը վերջին պաշտոնաթող նախագահն է, ով օգտվում է այդ իրավունքից, որովհետև մենք պաշտոնաթող նախագահների համար նման երաշխիքներ այլևս չենք նախատեսել: Առաջարկում եմ Ձեր հանձնարարականը, որ հարցին անդրադարձ կատարվի մոտ ապագայում»,-ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 2018 թվականի մարտի 29-ին կառավարությունը որոշում ընդունեց, որով «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի հաշվեկշռում գտնվող որոշակի շինություն՝ իր հողամասով, տրամադրվեց պաշտոնաթող երրորդ նախագահին: Ապրիլի 19-ի նիստում այդ ժամանակ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարեց որոշման համապատասխան կետերը ուժը կորցրած ճանաչել՝ առաջարկելով պաշտոնաթող երրորդ նախագահին տրամադրել բնակարան մյուս կառավարության կողմից, երբ ինքն այլևս չղեկավարի կառավարությունը:
«Խնդիրը կարծում եմ պարզ է, որ տեղի է ունեցել կառավարական առանձնատներից մեկի սեփականաշնորհում և հետագա իրադարձությունների արդյունքում հիմա անհրաժեշտություն է առաջացել որոշման այդ հատվածը՝ կոնկրետ կառավարական առանձնատան սեփականաշնորհման մասին, չեղյալ հայտարարել ու գտնել այլ լուծում, որը կապահովի օրենքով նախատեսված երաշխիքը: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանին հանձնարարում եմ, որ մեկամսյա ժամկետում ներկայացվի առաջարկություն Սերժ Սարգսյանին օրենքով սահմանված բնակարանով ապահովման երաշխիքների տրամադրման վերաբերյալ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ լուծումները պետք է լինեն համարժեք այն լուծումներին, ինչ կիրառվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դեպքում:

PM tasks Chief of Staff to solve presidential retirement benefit issue of Serzh Sargsyan
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan tasked his Chief of Staff Eduard Aghajanyan to submit a proposal within a month regarding providing an apartment to third President Serzh Sargsyan as part of the presidential retirement benefit law.
Acting minister of justice David Harutyunyan said at today’s Cabinet meeting that they have submitted a governmental decision bill on providing Serzh Sargsyan presidential retirement benefits and they suggest to adopt it.
“We must note that Serzh Sargsyan is the last former president to benefit from this right, because we haven’t planned similar guarantees for retired presidents anymore. I am suggesting your instruction for this issue to be addressed soon,” Harutyunyan said.
He reminded that back in March the government provided former president Sargsyan with official premises as part of a presidential retirement benefit. Former president-turned PM Sargsyan announced at an April 19 Cabinet meeting to declare the decision on granting him the premises as void, thus rejecting the benefit. Sargsyan suggested the next government to provide him with the benefit.
“I think the issue is clear, a privatization of one of the government homes took place and as a result of further developments now there is a need to annul this very specific part of the decision – on privatization of the governmental home – and to find another solution, which will ensure the lawful guarantee. I am tasking Chief of Staff Eduard Aghajanyan to submit within a month a suggestion to lawfully provide Serzh Sargsyan with the guarantee of the apartment benefit”, Pashinyan said.