Լիտվայի օրենսդիր մարմինն առաջին ընթերցմամբ հաստատել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի օրենսդիր մարմինը՝ Սեյմասը միաձայն կերպով առաջին ընթերցմամբ հաստատեց Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
«Հենց նոր Լիտվայի օրենսդիր մարմինը՝ Սեյմասը, 81 կողմ, 0 դեմ հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ հաստատեց Հայաստանի Հանրապետություն-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ)։ Հուսանք, որ շատ մոտ ապագայում Լիտվան վերջնականապես այն կվավերացնի»,- գրել է Մկրտչյանը։
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Մինչ այս պահը համաձայնագիրը ԵՄ անդամ երկրներից վավերացրել էին Էստոնիան և Լատվիան:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The Seimas (Parliament) of Lithuania unanimously approved the Armenia-EU Agreement at the first reading, Tigran Mkrtchyan – Armenia’s Ambassador to Lithuania, Latvia and Estonia, said on Twitter, reports Armenpress.
“The legislative body of Lithuania, the Seimas, has just approved the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) at the first reading with 81 votes in favor and 0 against. We hope Lithuania will completely ratify it in the nearest future”, Mkrtchyan said.
Armenia and the European Union signed the CEPA in Brussels on November 24, 2017. Among the EU member states Estonia and Latvia have already ratified the Agreement.