Մինսկի խումբը կոչ է անում ԼՂ հակամարտության կողմերին ծանր հրետանին հետ քաշել առաջնագծից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես է եկել հայտարարությամբ տարածաշրջանում առկա իրավիճակի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ը հայտարարությունը ներկայացնում է ամբողջությամբ.
«Տարածաշրջանում վերջին զարգացումների լույսի ներքո և հաշվի առնելով շփման գծում լարվածության աճի հնարավորությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը- ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի- Ֆրանսիա և Էնդրյու Շեֆեր- ԱՄՆ) ընդգծում են կողմերի կողմից հրադադարի պահպանման խիստ կարևորությունը այս կարևոր ժամանակահատվածում, մասնավորապես, պահպանելով ծանր հրետանին պահելով առաջնագծից հեռու:
Համանախագահները կոչ են անում կողմերին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, ինչպես նաև սպասում են կողմերի միջև առաջիկա հանդիպմանը՝ վերսկսելու համար ինտենսիվ բանակցությունները հակամարտությանը խաղաղ և տևական լուծում գտնելու համար»:
Ապրիլի 21-ին Արցախի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր, որ արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից ինտենսիվորեն խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտումներից, շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են ադրբեջանական բանակի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժեր:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group has issued a statement in connection with the situation in the region. ARMENPRESS reports the statement runs as follows,
“In light of recent political developments in the region and the possibility of escalation along the Line of Contact, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group on the Nagorno-Karabakh conflict, (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) underscore the critical importance of the sides respecting the ceasefire at this delicate time and, in particular, keeping heavy equipment positioned in the rear of the frontlines.
The Co-Chairs call on the sides to take immediate measures to reduce tensions, and look forward to meeting with the parties as soon as possible to renew intensified negotiations to find a lasting and peaceful solution to the conflict”.
The Defense Ministry of Artsakh announced on April 21 that Azerbaijan intensively violated the ceasefire regime on April 21 using different caliber weapons. In addition, the defense ministry of Artsakh released footage showing Azerbaijani manpower and military equipment mobilization in different sections of the line of contact.