Հայաստանում երկրի ղեկավարի նկարը պետական հիմնարկներում կախելու պարտադրանք երբեք չի եղել. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանում երկրի ղեկավարի նկարը պետական հիմնարկներում կախելու
պարտադրանք երբեք չի եղել. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում երբևէ չի եղել և չի կարող լինել երկրի ղեկավարի նկարը դպրոցներում, պետական հիմնարկներում կախելու պարտադրանք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը:
«Որևէ իրավական ակտով այդ նորմերը սահմանված չեն, որևէ պարտադրանք չի եղել: Բայց դա արդյոք միայն վերջին տասը տարիներին է եղել: Որքանով ես եմ հիշում, իսկ ես աշխատել եմ պետական կառավարման տարբեր համակարգերում, նախագահների նկարներն, այո, իմ առանձնասենյակումներում կային: Ի՞նչ վատ բան կա դրա մեջ, դա պետական խորհրդանիշ է:
Ես դրա կողմնակիցը չեմ, եթե լինեի, իրավական ակտ կընդունեի՝ ասելով, թե գիտեք, օրենքով այսպես է: Սակայն որևէ պարտադրանք այս առումով չկա»,- ընդգծել է վարչապետը:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք որևէ դպրոցի տնօրեն չի պատժվի, եթե հանի իր կամ նախագահ Արմեն Սարգսյանի նկարը՝ Սերժ Սարգսյանը հերքեց դրա հնարավորությունը: «Իսկ ինչի՞ համար պետք է պատժվի: Կարծում եմ, որ դպրոցի տնօրենը կարող է նաև Հայաստանի Հանրապետության զինանշանը չտեղադրել, Հայաստանի Հանրապետության դրոշը չունենալ դպրոցում: Բայց ի վերջո նա ի՞նչ սերունդ է մեծացնում, դաստիարակում: Ի վերջո այդ սերունդը պե՞տք է ճանաչի պետական խորհրդանիշները: Դրանց շարքում նաև նախագահի նկարն է դրվել: Արդյոք դա այդքան գրգիչ հանգամանք է»,- նշել է Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Արևմուտքի շատ երկրներում է տեսել կախված պետության գլխի նկարներ: «Դա ավանդույթի ուժով է եկել, ոչ թե պարտադրանքով: Ինձ ինչո՞ւ պետք է դուր գա, եթե մտնեմ մի սենյակ և տեսնեմ իմ նկարը կախված այնտեղ: Ի՞նչ հաճույք կա դրա մեջ՝ հատկապես, եթե դա մարդկանց գրգռում է: Իմ նպատա՞կն է, որ մարդիկ գրգռվեն»,- հարցադրում է արել վարչապետը:

В Армении никогда не было требования вешать портрет главы государства в государственных учреждениях: Серж Саргсян
В Армении никогда не было требования вешать портрет главы государства в
государственных учреждениях: Серж Саргсян
В Армении никогда не было и не может быть требования вешать портрет главы государства в школах и государственных учреждениях. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Shant TV сказал премьер-министр Армении Серж Саргсян.
«Никаким правовым актом эти нормы не установлены, никакого принуждения не было. Но разве это было только в последние десять лет? Насколько я помню, я работал в разных системах правления, картины президентов были в моих кабинетах. Что плохого в этом? Это символ государства.
Я не сторонник этого, если бы был, то принял бы правовой акт, сказав, знаете, это закон. Однако в этом плане нет никакого принуждения », - подчеркнул премьер-министр.
Отвечая на вопрос журналиста, не будет ли наказан директор какой-либо школы, если снимет портрет Сержа Саргсяна или президента Армена Саркисяна, премьер опроверг подобную возможность.
«А за что нужно наказывать? Я думаю, что директор школы может также не повесить герб Республики Армения, не иметь в школе флага Республики Армения. Но ведь какое поколение он воспитывает? В конце концов, это поколение должно знать государственные символы. Среди них - фотография президента. Разве это настолько раздражает?»- сказал Саргсян.
Он отметил, что во многих западных странах он видел портреты глав государств. «Это пришло с традицией, а не по принуждению. Почему мне должно нравиться видеть свой портрет, когда я вхожу в комнату? Какое в этом удовольствие, особенно если это раздражает людей? Моя цель - раздражать людей?» - отметил премьер-министр.