ՔԶԱԿ-ի փորձագետները հույս ունեն Դումա այցելել ապրիլի 18-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) փորձագետները, որոնք ժամանել են Սիրիա՝ այդ երկրի Դումա քաղաքում քիմիական զենքի հնարավոր կիրառման վերաբերյալ տեղեկատվությունը հետաքննելու համար, հույս ունեն ենթադրյալ պատահարի վայր այցելել ապրիլի 18-ին:
Ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ապրիլի 16-ին այս մասին հայտնել Է ՌԴ-ի զինված ուժերի ռադիացիոն, քիմիական եւ կենսաբանական պաշտպանության զորքերի պետ գեներալ-մայոր Իգոր Կիրիլովն՝ ամփոփելով ՔԶԱԿ-ի Գործադիր խորհրդի հատուկ հանդիպման արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ապրիլի 17-ին, պատմել Է գեներալ-մայորը, Դումա «կմեկնի ՄԱԿ-ի անվտանգության ծառայությունը՝ հետախուզելու երթուղին, իսկ հաջորդ օրվա համար պլանավորվում Է ՔԶԱԿ-ի մասնագետների մեկնումը»: Թե մասնագետները որքան ժամանակ կգտնվեն Սիրիայում, նա չի ճշտել: Ավելի վաղ ՔԶԱԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ուզյումջյուն ասել Է, որ խմբի մեջ մտնում Է ինը մասնագետ: Նա նաեւ հավաստել Է, որ փորձագետներն առայժմ չեն հասել Դումա, քանի որ նախքան դա հնարավոր կդառնա, «պետք Է լուծվեն անվտանգության հետ կապված որոշ հարցեր»:

OPCW experts to reach Syria’s Douma on April 18
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. OPCW experts who have arrived in Syria to probe into a possible chemical attack in Douma plan to visit the site of the presumable incident on April 18, Igor Kirillov, the commander of Russia’s NBC defense forces, said on Monday after a meeting of the OPCW Executive Council, TASS reports.
He said the team of experts had arrived in Damascus at 19:00 local time on Saturday and had met with the Syrian side.
"The United Nations security service is to visit Douma tomorrow to conduct route reconnaissance and OPXW specialists are expected to reach the city on Wednesday," he said.
Earlier, Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov told journalists the OPCW experts were unable to reach Douma due to security considerations and condemned London’s attempts to blame Russian and Syria for hampering the experts’ visit.