Գարո Փայլանի դեմ դատախազությունը պահանջագիր է պատրաստել. նա կարող է զրկվել անձեռնմխելիությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայի հանրապետական դատախազությունը քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության 8 պատգամավորի նկատմամբ իրավական գործընթաց սկսելու նպատակով պահանջագիր է պատրաստել: Պատգամավորների շարքում է նաև հայազգի Գարո Փայլանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Գարո Փայլանից բացի, պահանջագրում ներառված են պատգամավորներ Օսման Բայդեմիրի, Ալիջան Օնլուի, Ֆելեքնաս Ուջայի, Սիբել Յիղիթալփի, Նադիր Յըլդըրըմի, Դիլեք Օջալանի, Միզգին Ըրգաթի անունները: Նրանք մեղադրվում են «թուրք ազգը, Թուրքիայի Հանրապետությունը, կառավարությունը, պետության զինվորին կամ անվտանգության համակարգը հրապարակայնորեն ծաղրելու», «ահաբեկչական խմբավորման քարոզչություն անելու», «քաղաքական կուսակցությունների կանոններին հակառակ գործելու», «հանրապետության նախագահին վիրավորելու» մեջ:
Գարո Փայլանի դեմ նախապատրաստված պահանջագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ նա 2017 թվականի մայիսի 1-ին Կանադայում տված հարցազրույցում իր արտահայտած մտքերով «հրապարակայնորեն ծաղրել է թուրքական ազգը, Թուրքիայի Հանրապետությունը և կառավարությունը» ու «վիրավորել հանրապետության նախագահին»:
Պահանջագրերով, համաձայն երկրի սահմանադրության 83-րդ հոդվածի, նախատեսվում է պատգամավորներին զրկել անձեռնմխելիությունից: Դրանք մեջլիսի նախագահությանը ներկայացվելու նպատակով ուղարկվել են Թուրքիայի արդարադատության նախարարությանը:
Թուրքիայի մեջլիսի նախագահություն ներկայացվելուց հետո հարցը քննարկման է դրվում հատուկ հանձնաժողովում, որի կազմում են մեջլիսի սահմանադրական և արդարադատության հարցերով հանձնաժողովների անդամները: Հանձնաժողովը հարցն ուսումնասիրելուց հետո պատրաստում է համապատասխան զեկույց, որը վերջնական քվեարկության է դրվում մեջլիսի նիստի ժամանակ:
Պատգամավորներն իրավունք ունեն ինչպես հանձնաժողովում, այնպես էլ մեջլիսի նիստի ժամանակ հանդես գալ պաշտպանական խոսքով: Անձեռնմխելիությունից զրկվելու պարագայում նրանք կարող են հարցը բողոքարկել Սահմանադրական դատարանում:

Прокуратура подготовила требование по вопросу Гаро Пайлана: он может лишиться депутатской неприкосновенности
Прокуратура подготовила требование по вопросу Гаро Пайлана: он может лишиться
депутатской неприкосновенности
Прокуратура Анкары подготовила требование по поводу возбуждения дел в отношении 8 депутатов от прокурдской Демократической партии народов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Анадолу».
Кроме Гаро Пайлана, в этом списке имена Османа Байдемира, Алиджана Онлу, Фелекнас Уджа, Сибел Йигиталип, Надира Йылдырыма, Дилека Оджалана, Мизгина Ыргата. Их обвиняют в «публичном осмеивании турецкого народа, Республики Турция, правительства, системы безопасности», «пропаганде террористических группировок», «нарушении правил партийного поведения», «оскорблении президента».
В частности, в требовании по поводу Гаро Пайлана сказано, что в своем выступлении 1-го мая 2017 года в Канаде он «публично осмеивал турецкий народ, Республику Турция, правительство» и  «оскорбил президента».
Согласно 83-й статье Конституции Турции, за это он может лишиться депутатской неприкосновенности.
Требования представлены в МЮ Турции для препровождения их в Меджлис. После этого вопрос будет обсуждаться специальной комиссией Меджлиса, которая подготовит соответствующий доклад, который и будет поставлен на голосование в Меджлисе.
Депутаты имеют право на собственную защиту на заседаниях как комиссии, так и Меджлиса. В случае лишения их мандата, они могут опротестовать решение в Конституционном суде Турции.