ԱՄՆ բյուջեից Հայաստանին աջակցության չափը կորոշվի միջգերատեսչական գործընթացով. ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել
ԱՄՆ բյուջեից Հայաստանին աջակցության չափը կորոշվի միջգերատեսչական
գործընթացով. ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների բյուջեի մասին համաձայնագիրը, որ վերջերս ստորագրել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը, նախատեսում է ֆինանսավորում արտաքին աջակցության ծրագրերի, այդ թվում և Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի համար: Վերջերս տեղ գտած հրապարակումներն այն մասին, թե այս բյուջեով Հայաստանին արտաքին աջակցություն չի տրամադրվում, սխալ են և դրանց հիմքում ԱՄՆ բյուջետային գործընթացի վերաբերյալ թյուընկալումներն են:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է, որ «ԱՄՆ սահմանադրությամբ իշխանության ճյուղերի հստակ տարանջատման փաստն հաշվի առնելով՝ իշխանության ճյուղերը, գերատեսչությունները և օրինաստեղծ մարմինն ունեն իրենց ուրույն դերը տարեկան բյուջեի պլանավորման ու բյուջետային ծախսումների առաջնահերթությունների սահմանման գործում: ԱՄՆ Կոնգրեսը հաստատում է ընդհանուր բյուջեն և ֆինանսավորում է հատկացնում տարբեր գործադիր կառույցներին, ինչպիսիք են ԱՄՆ պետքարտուղարությունը և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը: Սրա հետ մեկտեղ Կոնգրեսը այս գերատեսչություններին մասնակի անկախություն է տալիս գերակա նպատակների իրագործման նպատակով այս միջոցները տնօրինելու հարցում, ինչն իրականացվում է միջգերատեսչական գործընթացի միջոցով՝  շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ: Այս գործընթացի միջոցով Կոնգրեսի կողմից հաստատված ֆինանսավորումը բաշխվում է ըստ երկրների և ըստ ծրագրերի՝ ապահովելով, որ ընդհանուր գումարը չգերազանցի օրինաստեղծ մարմնի հաստատած գումարը:
Որոշ դեպքերում Կոնգրեսն օգտագործում է իր լիազորությունը  սահմանելու ծախսերի կոնկրետ պահանջներ, որը կոչվում է «նպատակային մասհանում»: Այս տարվա բյուջեի մասին օրենքում Կոնգրեսը կրկին օգտագործել է իր լիազորությունը և աջակցության որոշ միջոցներ նպատակային մասհանումների տեսքով հատկացվել են կոնկրետ երկրների (տարածաշրջանում նպատակային մասհանում է նախատեսվել Վրաստանի և  Ուկրաինայի համար): Կոնգրեսի կողմից Եվրոպայում և Եվրասիայում աջակցության ծրագրերի համար հատկացված միջոցների մնացյալ 58 միլիոն ԱՄՆ դոլարը կբաշխվի տարածաշրջանի մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանի միջև, որոնց մասով նպատակային մասհանում Կոնգրեսը չի նախատեսել: Հատկացվող միջոցների չափը կորոշվի միջգերատեսչական գործընթացի շրջանակում:
Բյուջետային այս գործընթացում նախորդ տարիների համեմատ փոփոխություն չի կատարվել: Հայաստանին ուղղվող ֆինանսավորման չափը Կոնգրեսը նպատակային մասհանման տեսքով չի պահանջել, բայց դա այդպես է արդեն մի քանի տարի:  Նպատակային մասհանման բացակայությունը Հայաստանի մասով չի նշանակում, որ Հայաստանը արտաքին աջակցություն չի ստանալու: Եվրոպայի և Եվրասիայի արտաքին աջակցության միջոցների բաշխումը, այդ թվում  Հայաստանին հատկացվող ֆինանսավորման չափը և ֆինանսավորվելիք ծրագրերը ներկայումս քննարկվում են ԱՄՆ պետքարտուղարությունում և ԱՄՆ ՄԶԳ-ում:
25 տարի Միացյալ Նահանգները, ելնելով մեր ընդհանուր արժեքներից, եղել է ամուր գործընկեր ու բարեկամ Հայաստանի համար: Փաստացի, Հայաստանին հատկացվող ԱՄՆ արտաքին աջակցությունը վերջին տարիներին ավելացել է և 2017թ. այն կազմել է շուրջ 23 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Միայն ԱՄՆ ՄԶԳ-ն անկախացումից ի վեր  Հայաստանին հատկացրել է 1.1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար աջակցություն, իսկ այս պահին իրականացնում է 28 տարբեր ծրագրեր, որոնց ընդհանուր ֆինանսավորումը կազմում է 70 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Նախագահ Թրամփի կողմից այս ամիս ավելի վաղ ստորագրած բյուջեի մասին օրենքում արտաքին աջակցության ֆինանսավորման չափը նախորդ տարվա համեմատ չի փոխվել, ինչը դրականորեն մատնանշում է, որ Հայաստանին տրամադրվող արտաքին աջակցության լիարժեք մակարդակը կպահպանվի: Մենք Հայաստանի կառավարությանը և քաղաքացիներին տեղյակ կպահենք միջոցների բաշխման շուրջ Վաշինգտոնում ընթացքող քննարկումների ընթացքի մասին»:

Посольство США распространило заявление в связи с финансовой помощью Армении
Подписанное недавно президентом США Дональдом Трампом бюджетное соглашение включает финансирование программ иностранной помощи, в том числе Армении. Недавние публикации о том, что план финансирования исключает всю внешнюю помощь Армении, ошибочны и основаны на непонимании бюджетного процесса в США, сообщили Арменпресс в посольстве США в Армении.
Учитывая сильное разделение полномочий ветвей власти в Конституции США, ведомствa и законодатели должны играть определенную роль в определении годового бюджета и приоритетов расходов. Конгресс США санкционирует общий бюджет и выделяет деньги различным исполнительным органам, таким как Государственный департамент и USAID. При этом Конгресс предоставляет этим агентствам частичную независимость в отношении того, как тратить эти средства для достижения всеобъемлющих целей. Это решение, принятое в рамках межведомственного процесса с участием различных заинтересованных сторон. Благодаря этому процессу одобренная Конгрессом сумма финансирования делится между странами и программами, общая сумма которых не превышает суммы, первоначально утвержденной законодателями.
В некоторых случаях Конгресс использует свои полномочия для установления конкретных потребностей в расходах, которые называются «целевыми». В законопроекте о бюджете этого года, как и в прошлые годы, Конгресс использовал эту власть для выделения некоторых фондов помощи конкретным странам (в регионе: Украине и Грузии). Оставшиеся 58 млн долл США на финансирование помощи, выделенные Конгрессом для использования в Европе и Евразии, будут распределены между несколькими странами без целевых ориентиров, включая Армению, с уровнями расходов, определяемыми в рамках межведомственного процесса.
Этот бюджетный процесс не изменился с предыдущих лет. Финансирование Армении специально не было предусмотрено Конгрессом через целевой фонд, но это так уже несколько лет. Это отсутствие целевого показателя не означает, что Армения не получит никакой иностранной помощи. Решение о том, как разделить финансирование для Европы и Евразии, в том числе о том, какая часть внешней помощи будет выделена Армении и для каких программ, в настоящее время обсуждается в Государственном департаменте и USAID.
В течение 25 лет Соединенные Штаты были сильным партнером и другом Армении, учитывая наши общие ценности. Фактически, расходы США на иностранную помощь в Армении в последние годы растут, и в 2017 году финансирование достигло почти 23 млн долларов. После независимости Армении только USAID потратил 1,1 млрд долларов и в настоящее время управляет портфелем, который оценивается в 70 млн долл США и охватывает 28 различные виды деятельности.
Учитывая, что законопроект, подписанный президентом Трампом в начале этого месяца, поддерживает расходы на иностранную помощь на уровне, аналогичном прошлогоднему показателю, устойчивый уровень финансирования помощи для Армении останется.