Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների մարտի 26-ին միջև կայացան հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Հայաստանյան կողմից խորհրդակցությունները վարում էր արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, իսկ արցախյան կողմից՝ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Արմինե Ալեքսանյանը և Ֆելիքս Խաչատրյանը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվեց երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև առկա համագործակցության ընդլայնմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Հատուկ շեշտ դրվեց միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ դիրքորոշումների համաձայնեցման և այդ նպատակով փոխգործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցերի վրա։
Կողմերն անդրադարձան ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներին։ Մտքեր փոխանակվեցին նաև տարածաշրջանային ու միջազգային մի շարք հարցերի շուրջ։
Խորհրդակցությունների շրջանակներում փոխարտգործնախարար Աշոտ Հովակիմյանին ընդունեց նաև Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը: Նա բարձր գնահատեց երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև առկա համագործակցությունը և համոզմունք հայտնեց, որ համատեղ ջանքերով այն պետք է զարգացնել և խորացնել։
Արցախ կատարած այցի ընթացքում փոխարտգործնախարար Հովակիմյանին ընդունեցին նաև Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը և Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։

Foreign ministries of Armenia and Artsakh hold regular political consultations
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Regular political consultations were held between the foreign ministries of Armenia and Artsakh, Armenia’s foreign ministry told Armenpress.
From Armenia’s side, the consultations were chaired by deputy foreign minister Ashot Hovakimyan, from the Artsakh side – by deputy foreign ministers Armine Alexanyan and Felix Khachatryan.
The sides discussed a wide range of issues related to the cooperation between the two ministries in the frameworks of international organizations and outlined the steps to be taken to further expand and deepen the cooperation.
The officials touched upon the recent developments over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. They also exchanged views on a number of regional and international issues.
In the frameworks of the consultations Artsakh’s minister of foreign affairs Masis Mayilian received Ashot Hovakimyan. The Artsakh FM highly appreciated the existing cooperation between the two ministries and expressed confidence that it should develop and deepen by joint efforts.
During his visit in Artsakh, Armenia’s deputy FM Ashot Hovakimyan also met with President Bako Sahakyan and Speaker of the Parliament Ashot Ghoulyan.