Իտալական Acistampa-ն մանրամասներ է ներկայացրել Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունենալու ապրիլի 5-ին:  Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Acistampa-ն՝ Անդրեա Գալյարդուչիի հեղինակած հոդվածի միջոցով: Աղբյուրը նշում է, որ ըստ ոչ պաշտոնական լուրերի, արձանի բացման արարողությանը ներկա են լինելու ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը և Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
«Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացումը կդառնա Կաթոլիկ և Հայ Առաքելական եկեղեցիների բարձր մակարդակի հարաբերությունների ևս մեկ շոշափելի նշան, որոնք էլ ավելի են ամրապնդվել 2016 թվականին Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայաստան՝ առաջին քրիստոնյա ժողովրդին այցելելու ժամանակ: Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը նպատակ ունի գերազանց հարաբերություններ ունենալ հայ համայնքի հետ, որոնք զարգացել են դեռևս այն ժամանակ, երբ կարդինալ Խորխե Մարիո Բերգելիոն Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոսն էր»,- գրել է Acistampa-ն:
Նշվում է, որ արձանի տեղադրման աշխատանքների ընթացքում Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները բարձր մակարդակի հանդիպումներ են ունեցել Վատիկանում:
Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը մարտի 21-ին մանրամասներ էր ներկայացրել Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրման աշխատանքների մասին:
Միքայել Մինասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան Քահանայապետին էր նվիրել Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ: Արձանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրելիս նախագահ Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանել էր արձանն ու շնորհակալություն հայտնեց նախագահին՝ տալով իր համաձայնությունը:
«Կարճ ժամանակ անց ստեղծագործական թիմը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երևանցու գլխավորությամբ գործի անցավ: Ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը և  ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանն  ակտիվորեն ներգրավվեցին արձանի ստեղծման աշխատանքներում, իսկ ընկերս՝ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով, ի դեպ, աշխարհում Նարեկի տարածման իսկական նվիրյալ է, միացավ ինձ` դառնալով արձանի երկրորդ բարերարը:  Ստեղծագործական խմբի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում Չեխիայում ձուլվեց Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանը, որի տեղադրման աշխատանքները Վատիկանի այգիներում այսօր ավարտվեցին»,-նշել էր Միքայել Մինասյանը:

Italian Acistampa releases details on inaugural ceremony of statue of St. Gregory of Narek in Vatican
Italian Acistampa releases details on inaugural ceremony of statue of St. Gregory of Narek in
Vatican
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The official inaugural ceremony of the bronze statue of St. Gregory of Narek will be held in Vatican on April 5, Acistampa reports.
The author of the article Andrea Gagliarducci writes that according to some non-official reports, the inaugural ceremony of the statue will be attended by Armenia’s President Serzh Sargsyan, Pope Francis and Catholicos of All Armenians Garegin II.
“The inaugural ceremony of the statue of St. Gregory of Narek will be another tangible sign of high-level relations of the Catholic and the Armenian Apostolic churches which further strengthened during Pope Francis’ visit to Armenia – the First Christian Nation, in 2016. Pope Francis aims at having excellent relations with the Armenian community”, the author of the article writes.
It is also stated that during the works on erecting the statue the representatives of the Armenian Apostolic church had high-level meetings in Vatican.
On March 21 Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Vatican Mikayel Minasyan released details over the works on erecting the statue of St. Gregory of Narek.
Ambassador Minasyan said on Facebook that during Pope Francis’ visit to Armenia in June 2016 President Serzh Sargsyan gave a small statue of St. Gregory of Narek to the Pope as a symbol of his pilgrimage to the first Christian country. While handing over the statue to Pope Francis, the Armenian President expressed hope that its big version will be erected in Vatican. The Pope liked the statue, thanked the President and gave his approval.
“After a short period of time the creative team led by People’s Artist of Armenia, author of the statue of St. Gregory of Narek Davit Yerevantsi started the works. Architect Mikayel Hasratyan and project manager Vardan Karapetyan actively engaged in the statue creation works, and my friend Artur Janibekyan, who is a true devotee of spreading Narek, joined me by becoming the second philanthropist of the statue. Thanks to the hard work of the creative team the 2-meter bronze statue of St. Gregory of Narek was created in the Czech Republic and its erection works in Vatican’s parks completed today”, the Ambassador said.