«Ռոստեխը» եւ Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրամը բաժնեմաս են գնել դեմքերի ճանաչման տեխնոլոգիայի նախագծում. «Վեդոմոստի»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՌՏ-բիզնեսի զարգացում»-ը («Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի դուստր կառույցը) եւ Ռուբեն Վարդանյանի New Dimension Fund Variable Capital Investment հիմնադրամը բաժնեմաս են գնել NtechLab-ում՝ դեմքերի ճանաչման ռուսական մշակողի ձեռնարկությունում: Այս մասին «Վեդոմոստի» թերթին հայտնել են ընկերությունների ներկայացուցիչները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռոստեխի» ներկայացուցչի խոսքով՝ դուստր կառույցը դարձել Է NtechLab-ի 12,5 տոկոսի սեփականատերն իր Yota Holding Ltd. «դստեր» միջոցով:
New Dimension Fund Variable Capital Investment-ը ձեռք Է բերել տեխնոլոգիական ընկերության 25 տոկոսը:  Կատարված գործարքների գումարը չեն հայտնում:
NtechLab-ը Ռուսաստանի ստարտապ-ընկերություն Է, որը 2015 թվականին հիմնել են ծրագրավորող Արտյոմ Կուխարենկոն եւ գործարար Ալեքսանդր Կաբակովը: Ստարտապը մասնագիտացած Է առաջավոր մեթոդներով դեմքերի ճանաչման ալգորիթմների ստեղծման համար ինքնուսուցվող նեյրոնային ցանցի բնագավառում: NtechLab-ի տեխնոլոգիաների ներդրման փորձնական նախագծերը գործարկվել են ամբողջ աշխարհի, ներառյալ Ռուսաստանի, Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի մոտավորապես 100 ընկերություններում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

"Ведомости": "Ростех" и фонд Варданяна купили долю в проекте технологии распознавания лиц
"РТ-развитие бизнеса" (дочерняя структура госкорпорации "Ростех") и фонд Рубена Варданяна New Dimension Fund Variable Capital Investment выкупили долю в NtechLab - российском разработчике технологии распознавания лиц. Как передает Арменпресс, об этом сообщили газете "Ведомости" представители компаний.
По словам представителя "Ростеха", дочерняя структура стала владельцем 12,5% NtechLab через свою "дочку" Yota Holding Ltd.
New Dimension Fund Variable Capital Investment приобрел 25% технологической компании.Сумма совершенных сделок не раскрывается.
NtechLab - российская стартап-компания, основанная в 2015 году программистом Артемом Кухаренко и бизнесменом Александром Кабаковым. Стартап специализируется на передовых методах в области самообучающейся нейронной сети для создания алгоритмов по распознаванию лиц. Пилотные проекты по внедрению технологии NtechLab запущены примерно в 100 компаниях по всему миру, включая Россию, Европу, США и Китай.