Լեհաստանի Սենատի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների ու Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանի, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանի եւ Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի ուղեկցությամբ մարտի 18-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Մարեկ Ռոցկին եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Լեհաստանի Սենատի անունից ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում:
Մարեկ Ռոցկին, ցավակցություն հայտնելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանության համար, նշել է, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների նկատմամբ նախորդ դարում իրականացվել են դաժան ոճրագործություններ եւ հավելել, որ ամեն ինչ պետք է անել, որ երկու երկրների նոր սերունդը խաղաղ ճանապարհով կերտի իր ապագան:

Делегация Сената Польши воздала дань уважения памяти жертв Геноцида
Делегация комитета по внешним отношениям и связям с Евросоюзом Сената Польши, в сопровождении руководителя группы дружбы Армения-Польша парламента Армении Ваана Арутюняна, члена постоянной комиссии по внешним отношениям НС Армении Ширака Торосяна и Чрезвычайного и Полномочного посла Польши в Армении Павла Чеплака, 18 марта посетили Мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по общественным связям НС, председатель комитета по внешним отношениям и связям с Евросоюзом Сената Польши Марек Роцки и члены возглавляемой им делегации возложили, от имени Сената Польши, венок к мемориалу Геноцида армян 1915 года, положили цветы перед Вечным огнем и молчанием почтили помять Святых мучеников.
Гости посетили также Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с документами и экспонатами, сделали записи в книге гостей.
Марек Роцки, выразив соболезнование армянскому народу, отметил, что в прошлом столетии в отношении армянского и польского народов были совершены жестокие преступления, и добавил, что надо сделать все, чтобы новое поколение двух стран могло мирно строить свое будущее.