Լեհաստանի Սենատի պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների ու Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանի, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանի եւ Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի ուղեկցությամբ մարտի 18-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Մարեկ Ռոցկին եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Լեհաստանի Սենատի անունից ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում:
Մարեկ Ռոցկին, ցավակցություն հայտնելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանության համար, նշել է, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների նկատմամբ նախորդ դարում իրականացվել են դաժան ոճրագործություններ եւ հավելել, որ ամեն ինչ պետք է անել, որ երկու երկրների նոր սերունդը խաղաղ ճանապարհով կերտի իր ապագան:

YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. The delegation of the foreign and European Union affairs committee of the Polish Senate (upper house of the parliament) visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan on March 18, the Armenian Parliament told Armenpress.
The delegation members were accompanied by head of the Armenia-Poland parliamentary friendship group Vahan Harutyunyan, member of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs Shirak Torosyan and Ambassador of Poland to Armenia Pawel Cieplak.
Marek Rocki, chairman of the Polish Senate committee on foreign and European Union affairs, and his delegation members laid a wreath at the Genocide Memorial, flowers at the Eternal Flame and paid tribute to the memory of the innocent victims with a moment of silence.
The guests also visited the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents and exhibits on the Genocide and left a note in the Honorary Guest Book.
Marek Rocki extended condolences over the Genocide committed against the Armenian people and said brutal crimes have been committed against the Armenian and Polish peoples in the past century, adding that everything should be done for the new generation of the two countries to peacefully build their future.