Շարմազանովը Վլադիմիր Պուտինի հետագա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունների դինամիկ զարգացում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը վստահություն է հայտնում, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնում վերընտրված Վլադիմիր Պուտինի ղեկավարման ընթացքում հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ բոլոր ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ ՌԴ նախագահի պաշտոնում Վլադիմիր Պուտինի ղեկավարման բոլոր շրջաններում հայ-ռուսական հարաբերությունները դինամիկ զարգացել են:
«Նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման 10 տարում, երբ Վլադիմիր Պուտինն էլ ղեկավարել է Ռուսաստանի Դաշնությունը, բավականին լուրջ առաջընթաց է գրանցվել երկու երկրների երկկողմ հարաբերություններում, մենք անդամակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը, երկարաձգվել է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի գործունեության ժամկետը, ամրապնդվել է համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում»,- ասաց Շարմազանովը:
Նա վստահ է, որ առաջիկայում էլ Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ռուսական երկկողմ պետական շահերից բխող դաշնակցային հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ բոլոր ոլորտներում` քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, մշակութային, հումանիտար և այլն:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի է:
Ռուսաստանի Դաշնության գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 18-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքների նախնական հաշվարկով հավաքել է քվեարկողների ձայների 76,67 տոկոսը: ՌԴ նախագահ Պուտինն իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում հավաքել է առավելագույն ձայները. նրա օգտին քվեարկել է 54,4 մլն քաղաքացի, ինչը 5,1 միլիոնով ավելի է, քան 2004 թվականին: Բացի այդ, նրա օգտին քվեարկողների թիվն ավելին է, քան մյուս բոլոր թեկնածուներինը միասին վերցրած:

Putin’s future tenure
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Vice Speaker of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov expresses confidence that during the leadership of Vladimir Putin, who was re-elected President of Russia on March 18, the Armenian-Russian bilateral relations will continue dynamically developing in all spheres.
Sharmazanov told Armenpress that the Armenian-Russian relations have dynamically developed at all periods of Putin’s leadership.
“During the 10 years of presidency of Serzh Sargsyan as well, when Vladimir Putin was also the leader of Russia, quite a serious progress was recorded in the bilateral relations, we have joined the Eurasian Economic Union, the term of the activity of Russian military base in Armenia was extended, and the cooperation within the CSTO has strengthened”, Sharmazanov said.
The Vice Speaker is confident that during Putin’s future tenure as well the Armenian-Russian allied relations will continue developing at all spheres – political, economic, military, cultural, humanitarian and etc.
Sharmazanov noted that the development of the Armenian-Russian relations is for the benefit of Armenia and its people.
According to preliminary calculations Vladimir Putin received 76.67% of votes in the Russian presidential election. 54.4 million people voted for him.