Շարմազանովը Վլադիմիր Պուտինի հետագա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունների դինամիկ զարգացում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը վստահություն է հայտնում, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնում վերընտրված Վլադիմիր Պուտինի ղեկավարման ընթացքում հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն դինամիկ զարգանալ բոլոր ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ ՌԴ նախագահի պաշտոնում Վլադիմիր Պուտինի ղեկավարման բոլոր շրջաններում հայ-ռուսական հարաբերությունները դինամիկ զարգացել են:
«Նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման 10 տարում, երբ Վլադիմիր Պուտինն էլ ղեկավարել է Ռուսաստանի Դաշնությունը, բավականին լուրջ առաջընթաց է գրանցվել երկու երկրների երկկողմ հարաբերություններում, մենք անդամակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը, երկարաձգվել է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի գործունեության ժամկետը, ամրապնդվել է համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում»,- ասաց Շարմազանովը:
Նա վստահ է, որ առաջիկայում էլ Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ռուսական երկկողմ պետական շահերից բխող դաշնակցային հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ բոլոր ոլորտներում` քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, մշակութային, հումանիտար և այլն:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացումը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի է:
Ռուսաստանի Դաշնության գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 18-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքների նախնական հաշվարկով հավաքել է քվեարկողների ձայների 76,67 տոկոսը: ՌԴ նախագահ Պուտինն իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում հավաքել է առավելագույն ձայները. նրա օգտին քվեարկել է 54,4 մլն քաղաքացի, ինչը 5,1 միլիոնով ավելի է, քան 2004 թվականին: Բացի այդ, նրա օգտին քվեարկողների թիվն ավելին է, քան մյուս բոլոր թեկնածուներինը միասին վերցրած:

Э. Шармазанов ожидает динамического развития армяно-российских отношений во время последующего правления В. Путина
Вице-спикер НС РА Э. Шармазанов уверен, что армяно-российские отношения в новый срок президентства В. Путина будут динамично развиваться во всех сферах. В беседе с «Арменпресс» он отметил, что армяно-российские отношения динамично развивались при всех сроках его президентства.
«Ощутимый прогресс был заметен и в десятилетие президентства С. Саргсяна, когда в России президентом был В. Путин. Мы стали членом ЕАЭС, был продлен договор о пребывании российской военной базы, укреплялось сотрудничество в ОДКБ».
Он уверен, что и в будущем союзнические отношения между нашими странами будут развиваться во всех сферах – политической, экономической, военной, культурной…
Вице-спикер подчеркнул, что развитие армяно-российских отношений является выгодным для Армении и армянского народа.
18 марта на выборах президента России действующий президент Владимир Путин по предварительным подсчетам набрал 76,67% голосов. За него проголосовали 54,4 млн. человек, что на 5,1 млн. больше чем в 2004 г. Кроме того, за него голосов было подано больше, чем за всех остальных кандидатов вместе взятых.