Սի Ցզինպինը վերընտրվեց Չինաստանի նախագահի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի խորհրդարանի պատգամավորները նախագահի պաշտոնում միաձայն վերընտրել են Սի Ցզինպինին ևս հինգ տարի ժամկետով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Երկրի ղեկավարի ընտրությունները կայացել են մարտի 17-ի առավոտյան գաղտնի քվեարկությամբ խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի 5-րդ համագումարում: Ներկա գտնված բոլոր 2970 պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել:
Սի Ցզինպինը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ էր ընտրվել 2013-ի մարտին 12-րդ գումարման խորհրդարանի նիստում:
Բացի այդ, նա նաև ընտրվել է Չինաստանի Կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահ՝ իր ձեռքում պահելով երկրի քաղաքական և ռազմական ղեկավարումը: Երկրի փոխնախագահ է ընտրվել Կոմունիստական կուսակցության գլխավոր հակակոռուպցիոն մարմնի նախկին քարտուղար Վան Ցիշանը:
Ինչպես հաղորդում է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռագիր է ուղարկել՝ շնորհավորելով նրան վերընտրվելու կապակցությամբ:
Չինաստանի Նախագահի պաշտոնը ստեղծվել է 1954-ին երկրի սահմանադրության համաձայն, 1975-ից վերացվել է, ապա կրկին վերականգնվել 1982-ին:
Մինչ այս տարի մարտի 11-ը նախագահը կարող էր ընտրվել հինգ տարի ժամկետով և պաշտոնը զբաղեցնել ոչ ավելի քան երկու անգամ: Սակայն Չինաստանի խորհրդարանի պատգամավորներն այս նստաշրջանում փոփոխություններ են կատարել սահմանադրությունում՝ վերացնելով պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակումները:

Си Цзиньпина переизбрали председателем КНР
Депутаты Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) единогласно переизбрали Си Цзиньпина на должность председателя КНР еще на один пятилетний срок.
Выборы главы государства состоялись утром в субботу на пятом пленарном заседании первой сессии ВСНП 13-го созыва путем тайного голосования. Все присутствующие 2970 депутатов единогласно проголосовали "за".
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, Си Цзиньпин был избран на должность председателя КНР на сессии ВСНП 12-го созыва в марте 2013 года.
Кроме того, Си Цзиньпин переизбран председателем Центрального военного совета КНР, сохранив в своих руках партийное, военное и государственное руководство. Вице-председателем КНР избран бывший секретарь главного антикоррупционного органа Компартии Китая Ван Цишань.
Как передает Центральное телевидение Китая, президент России Владимир Путин направил Си Цзиньпину телеграмму, в которой поздравил с переизбранием.
Пост председателя КНР был учрежден согласно конституции страны 1954 года, отменен в 1975 году, а затем вновь восстановлен в 1982 году. До 11 марта этого года председатель КНР мог избираться сроком на пять лет и занимать эту должность не более двух сроков, однако на нынешней сессии депутаты ВСНП внесли поправки в конституцию страны, отменив ограничения на срок полномочий.