Space X-ը դեպի Մարս առաջին թռիչքները պատրաստ կլինի կատարելու արդեն 2019 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Space X ընկերությունը դեպի Մարս առաջին թռիչքները պատրաստ կլինի կատարելու արդեն 2019 թվականին, ինչպես մարտի 11-ի գրել Է Independent-ը, պատմել Է ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հենց այժմ մենք կառուցում ենք առաջին միջմոլորակային տիեզերանավը դեպի Մարս թռիչքների համար»,- հայտարարել Է նա՝ Տեխասի նահանգի Օսթինում ելույթ ունենալով South by Southwest փառատոնում: «Ես կարծում եմ՝ մենք կկարողանանք այնտեղ եւ հետադարձ առաջին կարճատեւ թռիչքներն իրականացնել հաջորդ տարվա առաջին կեսին»:
Ավելի վաղ նշվում Էր, որ Space X-ը դեպի Մարս առաջին թռիչքները պլանավորել Է 2022 թվականին: Դրա համար ընկերությունը մշակում Է նոր գերծանր հրթիռ՝ Big Falcon Rocket-ը, որը կարող Է տեղավորել 120 մարդու: Այն կարող Է անվտանգ վայրԷջք կատարել նույնիսկ շարժիչներից մեկի խափանման դեպքում, ինչպես նաեւ լրալցավորում կատարել տիեզերքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Маск анонсировал первые полеты на Марс в 2019 году
Компания Space X будет готова выполнить первые полеты к Марсу уже в 2019 году, рассказал ее основатель Илон Маск. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом пишет в воскресенье Independent.
"Прямо сейчас мы строим первый межпланетный корабль для полетов на Марс", - заявил он, выступая на фестивале South by Southwest в Остине, штат Техас. "Я думаю, мы сможем осуществить первые короткие полеты, туда-обратно, в первой половине следующего года".
Ранее сообщалось, что Space X запланировала первый полет на Марс на 2022 год. Для этого компания разрабатывает новую сверхтяжелую ракету - Big Falcon Rocket, на борту которой поместится до 120 человек. Она сможет безопасно приземляться даже в случае отказа одного из двигателей, а также осуществлять дозаправку в космосе.