Ֆրիդա Կալոն եւ Ամելյա Էրհարտը դարձել են Բարբի նոր տիկնիկների նախատիպերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի խաղալիքներ արտադրող Mattel ընկերությունը մարտի 6-ին ներկայացրել Է 17 նոր Բարբի տիկնիկներ, որոնց նախատիպեր են դարձել հայտնի կանայք, ներառյալ մեքսիկացի նկարչուհի Ֆրիդա Կալոն եւ ամերիկացի օդաչու Ամելյա Էրհարտը:
Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ընկերության մամուլի տեղակագրում: «Այսօր՝ Կանանց միջազգային օրվա նախաշեմին, Բարբին մեծարում Է ամբողջ աշխարհի 17 պատմական եւ արդի նշանավոր մոդելների»,- հայտարարել են Mattel-ում: Այսպես, արտադրողը ներկայացրել Է «Ոգեշնչող կանայք» շարքը, որն այս պահին բաղկացած Է երեք Բարբիներից:
Բացի մոդելներից, որոնց ստեղծմանն ընկերությանը ոգեշնչել են Կալոն եւ Էրհարտը, դրանում տեղ Է գտել Է այն տիկնիկը, որն ստեղծվել Է ամերիկացի մաթեմատիկոս Քեթրին Ջոնսոնի կերպարով: Այդ շարքի յուրաքանչյուր տիկնիկի ուղեկցում Է տեղեկատվություն դրա նախատիպի նվաճումների մասին: Shero հավաքածուն, որը մեծարում Է այն կանանց, որոնք արդի նշանավոր մոդելներ են աղջիկների համար, կհամալրվի 14 նոր տիկնիկներով: Դրանում հայտնվել են նաեւ այն տիկնիկները, որոնք ստեղծվել են բռնցքամատի գծով օլիմպիական չեմպիոն Նիկոլա Ադամսի, սնոուբորդիստուհի Խլոյա Քիմի, դերասանուհի Գուան Սյաոտունի, ռեժիսոր Փեթի Ջենիքսի եւ ավագ խոհարար Էլեն Դարոզի կերպարների հիման վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Фрида Кало и Амелия Эрхарт стали прототипами новых кукол Барби
Американский производитель игрушек Mattel представил во вторник 17 новых кукол Барби, прототипами которых стали известные женщины, включая мексиканскую художницу Фриду Кало и американскую летчицу Амелию Эрхарт. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в пресс-релизе компании.
"Сегодня, в преддверии Международного женского дня, Барби чествует 17 исторических и современных ролевых моделей со всего мира", - заявили в Mattel.
Так, производитель представил линейку "Вдохновляющие женщины", которая на данный момент состоит из трех Барби. Помимо моделей, на создание которых компанию вдохновили Кало и Эрхарт, в нее вошла кукла, созданная по образу американского математика Кэтрин Джонсон. Каждую куклу из этой серии сопровождает информация о достижениях ее прообраза.
Коллекция Shero, чествующая женщин, являющихся современными ролевыми моделями для девочек, пополнится 14 новыми куклами. В нее вошли, в том числе, куклы, созданные на основе образов чемпионки Олимпийских игр в боксе Николы Адамс, сноубордистки Хлои Ким, актрисы Гуань Сяотун, режиссера Пэтти Дженкинс и шеф-повара Элен Дарроз.