Գերմանիայում ՀՀ դեսպանը ելույթ է ունեցել Քյոլնի Թոմաս Մորուսի անվան ակադեմիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում մարտի 3-ին ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ Քյոլնի Թոմաս Մորուսի անվան ակադեմիայի կողմից կազմակերպված ամենամյա համաժողովին, որն այս տարի նվիրված էր Հայաստանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
«Հայաստանն այսօր» խորագրով մեկօրյա համաժողովին ներկա էին Գերմանիայի քաղաքական, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում դեսպան Սմբատյանը նշեց, որ Հայաստանը, գտնվելով աշխարհաքաղաքական կենտրոնների խաչմերուկում, ընկալվում է որպես հաջող օրինակ, ինչպես նաև այդ կենտրոնների շահերի ոչ թե բախման, այլ համադրման միջոցով արտաքին քաղաքականություն վարող վստահելի գործընկեր:
Աշոտ Սմբատյանն անդրադարձավ Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշմանը շուրջ տասը տարի առաջ ՀՀ Նախագահի կողմից նախաձեռնած հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացում: Դեսպանն ընդգծեց, որ հենց այդ պատճառով Ցյուրիխյան երկկողմ արձանագրությունների ստորագրումից տասնամյակ անց հայկական կողմը, դեմ առնելով Թուրքիայի՝ նախապայմանների լեզվով խոսելու անընդունելի կեցվածքին, ստիպված եղավ դադարեցնել այդ արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը:
Համաժողովին ելույթներով հանդես եկան ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարարության Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի վարիչ Միխայել Զիբերթը, լրագրող, աստվածաբան, Գերմանիայի եպիսկոպոսական համաժողովի մամուլի խոսնակ Մաթիաս Քոպը, լրագրող, գրող Դողան Ախանլին և այլոք:
Քննարկված հարցերի շրջանակն ընդգրում էր Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, հարաբերությունները հարևանների հետ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը, Ցեղասպանության հիշողության պահպանման հարցում Հայ առաքելական եկեղեցու դերը, հարուստ քրիստոնեական մշակույթ ունեցող Հայաստանի՝ որպես Եվրոպայի հետ հնարավոր կամրջի հեռանկարները, երկրի տնտեսական, քաղաքական և հասարակական հնարավորություններն ու մարտահրավերները:

Armenian Ambassador delivers remarks in Thomas-Morus Academy of Cologne
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Germany H.E. Ashot Smbatyan participated in the annual conference of the Thomas-Morus Academy in Cologne, where he delivered remarks on March 3, the foreign ministry told ARMENPRESS.
Representatives of Germany’s political and academic circles were in attendance at the conference titled “Armenia Today”.
In this speech the Ambassador noted that by being in the crossroads of one of the geopolitical centers of the world Armenia is perceived as a successful example, as well as a reliable partner proceeding with a foreign policy through combining the interests of those centers, rather than conflicting.
Ambassador Smbatyan addressed Turkey’s destructive stance in the normalization process of relations between Armenia and Turkey which was initiated by the Armenian President over 10 years ago.
The Ambassador noted that this destructive stance was the reason that Armenia terminated the procedure of ratification of the protocols, opposing Turkey’s unacceptable conduct of speaking in the language of pre-conditions.
The issues discussed at the event included Armenia’s geopolitical position, relations with its neighbors, efforts of settling the NK conflict peacefully, the Armenian Apostolic Church’s role in preserving the memory of the genocide and other issues.