Գերմանիայում ՀՀ դեսպանը ելույթ է ունեցել Քյոլնի Թոմաս Մորուսի անվան ակադեմիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում մարտի 3-ին ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ Քյոլնի Թոմաս Մորուսի անվան ակադեմիայի կողմից կազմակերպված ամենամյա համաժողովին, որն այս տարի նվիրված էր Հայաստանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
«Հայաստանն այսօր» խորագրով մեկօրյա համաժողովին ներկա էին Գերմանիայի քաղաքական, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում դեսպան Սմբատյանը նշեց, որ Հայաստանը, գտնվելով աշխարհաքաղաքական կենտրոնների խաչմերուկում, ընկալվում է որպես հաջող օրինակ, ինչպես նաև այդ կենտրոնների շահերի ոչ թե բախման, այլ համադրման միջոցով արտաքին քաղաքականություն վարող վստահելի գործընկեր:
Աշոտ Սմբատյանն անդրադարձավ Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշմանը շուրջ տասը տարի առաջ ՀՀ Նախագահի կողմից նախաձեռնած հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացում: Դեսպանն ընդգծեց, որ հենց այդ պատճառով Ցյուրիխյան երկկողմ արձանագրությունների ստորագրումից տասնամյակ անց հայկական կողմը, դեմ առնելով Թուրքիայի՝ նախապայմանների լեզվով խոսելու անընդունելի կեցվածքին, ստիպված եղավ դադարեցնել այդ արձանագրությունների կնքման ընթացակարգը:
Համաժողովին ելույթներով հանդես եկան ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարարության Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի վարիչ Միխայել Զիբերթը, լրագրող, աստվածաբան, Գերմանիայի եպիսկոպոսական համաժողովի մամուլի խոսնակ Մաթիաս Քոպը, լրագրող, գրող Դողան Ախանլին և այլոք:
Քննարկված հարցերի շրջանակն ընդգրում էր Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, հարաբերությունները հարևանների հետ, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը, Ցեղասպանության հիշողության պահպանման հարցում Հայ առաքելական եկեղեցու դերը, հարուստ քրիստոնեական մշակույթ ունեցող Հայաստանի՝ որպես Եվրոպայի հետ հնարավոր կամրջի հեռանկարները, երկրի տնտեսական, քաղաքական և հասարակական հնարավորություններն ու մարտահրավերները:

Посол Армении в ФРГ выступил с докладом в кельнской академии им. Томаса Мора
3 марта посол Армении в ФРГ Ашот Смбатян принял участие в работе и выступил с докладом в академии им. Томаса Мора г. Кельна на ежегодной конференции, которая в этом году была посвящена Армении. Об этом сообщили «Арменпресс» в службе информации МИД РА.
На однодневной конференции “Армения сегодня” выступили представители политических и академических кругов Германии.
В своем слове посол Смбатян отметил, что Армения, находящаяся на геополитическом перекрестке, воспринимается как удачный пример не столкновения интересов крупных игроков, а как надежный партнер, ведущий сбалансированную  внешнюю политику.
А. Смбатян обратился к деструктивной внешней политике Турции в вопросе подписания протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Посол отметил, что десятилетие спустя после подписания Цюрихских протоколов армянская сторона, столкнувшись с неприемлемыми для нее предусловиями Турции, была вынуждена аннулировать их.
На конференции выступили также начальник отдела Южного Кавказа и Центральной Азии МИД ФРГ Михаель Зиберт, журналист, теолог, пресс-атташе Конференции католических епископов Германии Матиас Коп, писатель Доган Аханли и др.
Были обсуждены вопросы, касающиеся геополитического положения Армении,  ее отношения с соседями, усилия, направленные на мирное разрешение карабахского конфликта, роль ААЦ в в сохранении памяти о Геноциде, перспективы имеющей богатое христианское наследие Армении как возможного моста с Европой, экономические, политические и общественные возможности и вызовы.