ՀՀ փոխարտգործնախարարը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման հարցերով համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևում մարտի 1-2-ին տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի Կայուն զարգացման հարցերով տարածաշրջանային համաժողովը, որի բարձրաստիճան հատվածին մասնակցեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Համաժողովին ելույթներով հանդես եկան ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհդրի նախագահ Մարի Չատարդովան, ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Օլգա Ալգայերովան, մի շարք երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձավ կայուն զարգացման նպատակների կարևորությանը, Հայաստանում կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացմանն ու իրականացմանն ուղղված քայլերին և դրանց՝ Հայաստանի ազգային գերակայությունների, 2030 թվականի ռազմավարական տեսլականի և բարեփոխումների հետ համապատասխանեցմանը։
Նախարարի տեղակալը ընդգծեց, որ Հայաստանն, ի թիվս 47 այլ երկրների, 2018 թվականի հուլիսին Նյու Յորքում իր առաջին կամավոր ազգային դիտարկումն է ներկայացնելու Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի շրջանակներում կայանալիք բարձրաստիճան քաղաքական համաժողովի ընթացքում։

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Armenia’s deputy minister of foreign affairs Ashot Hovakimyan’s delegation participated in the March 1-2 Regional Conference of Sustainable Development of the UN European Economic Commission, the ministry said.
UN Economic and Social Council President Marie Chatardová delivered remarks, along with Olga Algayerova – executive director of the United Nations Economic Commission for Europe.
In his remarks the Armenian deputy FM touched upon  the significance of sustainable development goals, steps aimed at nationalization and realization of sustainable development goals in Armenia and their compliance with the 2030 strategic vision and reforms and the country’s national priorities.
The deputy minister stressed that Armenia, among other 47 countries, will present in July, 2018 its first voluntary national observation during the upcoming political conference of the Economic and Social Council.