Հայ-վրացական հարաբերությունների դրական դինամիկան շարունակվում է. վրացագետներն անդրադարձել են Կվիրիկաշվիլիի այցին
Հայ-վրացական հարաբերությունների դրական դինամիկան շարունակվում է.
վրացագետներն անդրադարձել են Կվիրիկաշվիլիի այցին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների դրական դինամիկան շարունակվում է: Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի  Հայաստան այցը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների հարաբերություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը: Նրա խոսքով, այցի կարևոր ձեռքբերումներից է միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի նախապատրաստման հայտարարությունը:
«Վերջին տարիներին նման նիստ չի եղել, նոր նիստի անցկացումը կարևոր իրադարձություն կլինի: Հումանիտար ոլորտում անելիքների առումով կարևոր եմ համարում երկու երկրների երիտասարդների փոխայցերի իրականացումը, ուսանողների փոխանակման ծրագրերը: Եթե մենք կարող ենք ասել, որ վրացիներին ինչ-որ չափով ճանաչում ենք, ապա նույնը չենք կարող ասել հակառակ ուղղությամբ»,-ասաց Ջոնի Մելիքյանը:
Խոսելով տարածաշրջանային ծրագրերում երկու երկրների համագործակցության մասին՝ Ջոնի Մելիքյանը նշեց, որ գործող և ընթացքում գտնվող ծրագրերը կշարունակվեն: Նա կարևորեց նեդրումների ապահովումը, սակայն այս համատեքստում ընդգծեց նախաձեռնող լինելը:
Վրացագետ Ալիկ Էրոյանցի խոսքով, ընդունված է ասել, որ հայ-վրացական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, բարի դրացիական են, և վերջին տարիներին ակնհայտ է, որ այդ հարաբերությունները զարգացման նոր դինամիկա են ձեռք բերում:
«Այցելությունների հաճախակիությունը, հանդիպումների ձևաչափը, հայտարարությունների բովանդակությունը, պատվիրակությունների կազմը, այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ դրական դինամիկան ակնհայտ է»,-ասաց նա:
Վրացագետն ընդգծեց, որ Վրաստանի՝ այլ հարևանների հետ հարաբերությունների առումով Հայաստանը շահեկան վիճակում է:
«Սա պայմանավորված է ոչ միայն Վրաստանի իշխանությունների կողմից իրականացվող հավասարակշռված քաղաքականությամբ, այլև պաշտոնական Երևանի կողմից իրականցվող հետևողական աշխատանքով: Կարող ենք արձանագրել, որ բավական պատրաստակամ ու ջերմ մթնոլորտ է ձևավորվել երկու երկրների հարաբերություններում, դա իր արտացոլանքն է գտնում, պաշտոնական Երևանից և Թբիլիսիից հնչող հայտարարություններում»,-հավելեց Ալիկ Էրոյանցը:
Լրագրողների այն հարցին, թե հայ-վրացական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման պայմաններում Վրաստանի կողմից մինչ օրս Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել, Ալիկ Էրոյանցը նշեց, որ դա մեկ օրվա գործ չէ: Նրա խոսքով, այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանք պետք է տանել: Վրացագետը նկատեց, որ Վրաստանում այդ թեմայի հետ կապված տարեց տարի մթնոլորտ է փոխվում: Ալիկ Էրոյանցի կանխատեսմամբ, այս տարի` ապրիլի 24-ին, Վրաստանում ցեղասպանության հարցը լուրջ կբարձրաձայնվի, նաև ակտիվորեն կլուսաբանվի մամուլով: Նա նկատեց, որ Վրաստանում հակահայկական հրապարակումները նվազել են:
Ալիկ Էրոյանցի խոսքով, Վրաստանում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը բավական ակտիվ աշխատում են, կան ակտիվ այցեր, ակտիվ շփումներ: Նա նշեց, որ դեռ անելիքներ շատ կան, բայց Հայաստանը ճիշտ ուղու վրա է:

Positive dynamics of Armenia-Georgia relations continues: Experts comment on PM
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. The positive dynamics of Armenia-Georgia relations continues. Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili’s visit to Armenia will give new impetus to the bilateral relations, Joni Melikyan – expert on Georgian studies, told a press conference in Armenpress. He said among the key achievements of the visit is the statement on the preparation of the inter-governmental commission’s session.
“Such session wasn’t held over the recent years, and holding the new session will be an important event. In terms of the steps in humanitarian field, I attach importance to the mutual visits of the youth of the two countries, as well as the student exchange programs. If we can say that we know Georgians to some extent, but the same cannot be said in the opposite direction”, Joni Melikyan said.
Talking about the cooperation of the two countries in regional projects, Melikyan said the ongoing programs will continue. He attached importance to attraction of investments, but in this context highlighted the fact of being the initiator.
Expert on Georgian studies Alik Eroyants said it is said that the Armenian-Georgian relations are at a high level, are friendly, and over the recent years it is obvious that these relations have received a new development dynamics.
“The frequency of visits, the format of meetings, the content of statements and the staff of delegations show that the positive dynamics is obvious”, he said.
The expert noted that in terms of Georgia’s relations with other neighbor states Armenia is in beneficial condition.
“This is linked not only with the balanced policy of the Georgian leadership, but also with the consistent work carried out by Yerevan. We can state that quite a ready and warm atmosphere has been formed in the relations of the two countries, and this is reflected also in the statements made by Yerevan and Tbilisi”, Alik Eroyants said.
Commenting on the question according to which in the conditions of dynamic development of the Armenian-Georgian ties, Georgia till now has not recognized the Armenian Genocide, Alik Eroyants said this is not a matter of one day. He said a consistent work must be carried out on this path. The expert noted that an environment in Georgia on this matter changes every year. According to his prediction, this year on April 24, the genocide issue will be seriously raised in Georgia and will be actively covered by media. He added that the anti-Armenian publications have decreased in Georgia.
Alik Eroyants said Armenia’s diplomatic representation in Georgia carries out quite an active work, there are active visits and contacts. The expert stated that still more works need to be done, but Armenia is on the right path.