Հայկական բնապահպանական ճակատի մտահոգություններն անպատասխան չեն մնացել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական բնապահպանական ճակատի շրջակա միջավայրի վտանգման վերաբերյալ մտահոգություններին պատասխանել են Լիդիան Ինթերնեյշնլ ընկերության խոշոր բաժնետեր կազմակերպությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք businesshumanrights.org կայքից:
Վերջերս Հայկական բնապահպանական ճակատը բաց նամակով դիմել էր Լիդիան Ինթերնեյշնլ ընկերության խոշոր բաժնետեր կազմակերպություններին՝ մեջբերելով անկախ փորձագետների մտահոգությունները Ամուլսարի ոսկու հանքի ծրագրի վերաբերյալ: Նրանք պնդում են, որ Լիդիան Ինթերնեյշնլ ընկերությանը պատկանող հանքավայրի նախագիծը վտանգում է շրջակա միջավայրը, բացասական ազդեցությունների բարձր ռիսկ կա, ինչպես նաև վտանգված են Հայաստանում խմելու ջրի աղբյուրները:
Լոնդոնում տեղակայված Բիզնես և մարդու իրավունքների ռեսուրս կենտրոնը հրապարակել էր մտահոգությունները և հրավիրել էր Լիդիանի բաժնետերերին արձագանքելու խնդրին: Լիդիան Ինթերնեյշնլի խոշոր բաժնետերերն են երկու Ամերիկյան ֆոնդեր, մի քանի եվրոպական ընկերություն, ինչպես նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ): Այս ընկերություններից մի քանիսը RBC Asset Management-ը, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը  և Resource Capital Funds-ը արձագանքել են առաջարկին: Խոսքն այս պահին Հայաստանում ամենախոշոր միջազգային ներդրման մասին է, և այս անգամ ներդրողի կողմից երկխոսության բոլորովին նոր որակ է ներկայացվում:
Ծրագիրը ֆինանսավորող ընկերություններից մեկը՝ ՎԶԵԲ-ը, հնչած մեղադրանքներին պատասխանել է. «Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի նախագիծը մշակվում է իր բաժնետերերի քաղաքականության համաձայն, որի միջոցով բաժնետերերը, ներառյալ ՎԶԵԲ-ը, պարտավորվում են բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման հարցերը ինտեգրել իրենց բաժնեմասային մասնակցությամբ բոլոր ներդրումային գործընթացներին՝ միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան: Մենք ուշադիր գնահատել ենք այս ծրագրի ցանկացած բնապահպանական և սոցիալական ազդեցություն, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության ցանկացած գործողություն, խիստ գնահատելով ակնկալվող օգուտները, պոտենցիալ ռիսկերը` ապահովելով նպատակահարմար մեղմացման միջոցառումները, որոնք պատշաճ մակարդակով կիրառվում են»:
Ստանդարտների և պահանջների կիրառումը պարբերաբար դիտարկվում է ՎԶԵԲ աշխատակիցների և անկախ մասնագետների կողմից, ովքեր հաստատել են, որ Բնապահպանական և սոցիալական քաղաքականության բոլոր ասպեկտները պահպանվում են Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի նախագծում: Կազմվել է անկախ փորձագետների խումբ, որը բաղկացած  է հայաստանյան և միջազգային բարձրակարգ մասնագետներից, որպեսզի ապահովվի ծրագրի վերահսկողությունը՝ ընկերությունից և բաժնետերերից անկախ:
Ինչ վերաբերում է Բրոնոզյանի և նրան առնչվող մասնագետների կողմից հրապարակված թթվային ապարների դրենաժի վերաբերյալ զեկույցներին, ապա Լիդիան Ինթերնեյշնլը կետ առ կետ պատասխանել է այդ զեկույցին՝ հրապարակային տեխնիկական փաստաթղթում: ՎԶԵԲ-ի ներքին մասնագետները վերանայել են պատասխանները և ներկայացրել են դրանք անկախ տեխնիկական և բնապահպանական փորձագետների դատին: Փորձագետները հաստատել են, որ թթվային ապարների դրենաժի խնդրին պատշաճ լուծումներ են տրված, և Լիդիանի պատասխանն ունի տեխնիկական և բնապահպանական ամուր հիմք:
Ընդհանուր առմամբ, ՎԶԵԲ-ը վստահ է, որ Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի նախագծի, կառավարման համակարգերի և շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածության գործողությունները համապատասխանում են ոլորտի լավագույն փորձին, և Լիդիան Ինթերնեյշնլը հանձնառել է՝ հանքի կառուցումից մինչև շահագործում և փակում, շարունակել համապատասխանել միջազգային ստանդարտներին:
ՎԶԵԲ-ի պատասխանում նաև հիշատակվում է այն հանգամանքը, որ Լիդիան Ինթերնեյշնլը առաջարկել էր մտահոգություն հայտնած փորձագետներին հանդիպել  և քննարկել տեխնիկական և բնապահպանական ուսումնասիրությունների արդյունքները, ինչը մերժել էին Բրոնոզյանի և նրա հետ աշխատող մասնագետները:
Լիդիան Ինթերնեյշնլ ընկերությունը նույնպես պատասխանել է մեղադրանքներին և ասել, որ իրենք ընդունել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հրավերը Ամուլսարի ծրագրի քննադատությամբ հանդես եկած զեկույցների հեղինակների հետ հանդիպելու և տեխնիկական քննարկում անցկացնելու վերաբերյալ, սակայն վերջիններս հրաժարվեցին մասնակցել քննարկմանը:
«Ամուլսարի ծրագիրը ենթարկվում է աննախադեպ քանակի վերահսկողական միջոցառումների, որոնք ուղղված են վերահսկելու, որպեսզի ծրագիրը համապատասխանի միջազգային լավագույն չափանիշներին: Միայն 2017 թվականին Ամուլսարում իրականացվել է 5 անկախ միջազգային աուդիտ, որոնք հաստատել են, որ Ամուլսարը համապատասխանում է ստանձնած պարտավորություններին»,-  ասվում է Լիդիան Ինթերնեյշնլի պատասխանում: Լիդիան Ինթերնեյշնլի ամենախոշոր բաժնետերերից մեկի Resource Capital Funds (RCF)-ի պատասխանում նշվում է, որ RCF-ը Միավորված ազգերի կազմակերպության պատասխանատու ներդրումների սկզբունքների մասնակից անդամ է 2013 թվականից, և ընկերությունը հասկանում է հանքարդյունաբերության ոլորտում առկա ռիսկերը:
«Մենք ակտիվ աշխատում ենք այն ընկերությունների հետ, որտեղ ունենք ներդրումներ, որպեսզի վստահ լինենք, որ դրանք կիրառում ենք համապատասխան ռազմավարություններ՝ բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համար: RCF-ը հետևում է Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական և սոցիալական միջոցառումներին: RCF-ը կարծում է, որ Ամուլսարի ծրագրի նախագծումը և կառավարման համակարգերը համապատասխանում են միջազգային լավագույն փորձին, և, որ Լիդիանը ձգտում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ ապահովել տեղեկատվության բաց փոխանակում»,- պատասխանել են Resource Capital Funds-ից:
Լիդիանի բաժնետեր կազմակերպություններից մի քանիսը չեն պատասխանել նամակին, սակայն այն խոշոր բաժնետերերի պատասխաններից, որոնք արձագանքել են նամակին, ակնհայտ է, որ ուղարկված մտահոգությունները իրենց համար անսպասելի չէին, դրանց բովանդակությանը տեղյակ էին և ունեն պատասխաններ, թե ինչու են ֆինանսավորում Ամուլսարի ծրագիրը, և ինչ հիմքեր ունեն վստահ լինելու, որ այն լինելու է բնապահպանական միջազգային  չափանիշներով իրականացված ծրագիր:

Lydian International shareholders respond to concerns of Armenian nature protection activists
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Major shareholders of Lydian International have responded to concerns of Armenian nature preservation activists over environmental hazards, businesshumanrights.org reported.
Recently the Armenian Nature Preservation Front, a nature protection organization, addressed an open letter to Lydian International’s major shareholders citing the concerns of independent experts over the Amulsar gold mine. According to the concerns, the Lydian International mine project threatens the environment, a high risk of negative impacts exists, and drinking water resources are jeopardized.
The London-based Business and Human Rights Resource Center published the concerns and invited Lydian shareholders to respond to the issue.
Major shareholders of Lydian International include two American funds, several European companies, as well as the European Bank For Reconstruction and Development (EBRD). RBC Asset Management, European Bank for Reconstruction & Development (EBRD) and Resource Capital Funds responded to the offer. The issue concerns today’s largest international investment in Armenia, and this time a wholly new quality of dialogue is presented.
EBRD responded: “We would like to emphasize that the Amulsar Gold Mine Project is being developed in line with the policies of its shareholders through which the shareholders, including the EBRD, commit to integrating environmental, social and governance matters into their investment processes and ownership activities in line with international best practice. EBRD has carefully assessed any potential environmental and social impacts of this project, as is the case for any mining operation, rigorously assessing expected benefits and potential risks, and ensuring that appropriate mitigation measures are put in place where necessary.
The application of standards and performance requirements is monitored regularly by EBRD staff and independent specialists, which have confirmed that all aspects of the ESP are met in the Amulsar Gold Mine Project.
An Independent Panel of Experts (IPoE), which is comprised of distinguished professionals from across the world, including Armenia, has been convened to provide oversight to the project, independent of the Company and the shareholders.
With specific regard to the reports produced by Mr Bronozian and associated specialists, in particular the concerns relating to the potential for Acid Rock Drainage (ARD), Lydian International has presented a technical paper responding to the claims point by point.
EBRD’s internal specialists have reviewed these responses and also sought independent technical and environmental advice. The experts have confirmed that the potential for ARD occurring has been appropriately addressed and that the Company’s response was based on sound technical and environmental grounds.
Overall, EBRD is confident that the Amulsar Gold Mine Project’s design, management systems and stakeholder engagement activities align with industry best practice and Lydian International has committed to continue to comply with international standards throughout construction, operation and closure of the mine.
The EBRD also reminds the fact that Lydian International had offered the experts who raised concerns to meet and discuss the results of the research, but the offer was refused by Bronozian and his colleagues.
Lydian International also responded to the accusations and said that they have accepted the Armenian government’s invitation to meet and hold discussions with the authors of the reports criticizing the Amulsar project, but the latter have refused to participate in the discussion.
“The Amulsar project has been subject to an extraordinary amount of compliance oversight and review to ensure it meets or exceeds best international practice. Five external audits were carried out in 2017 alone and found the project to be compliant,” Lydian International said in the response.
One of the largest shareholders of Lydian International, Resource Capital Funds, said in its response that the RCF is a signatory to the United Nations-supported Principles for Responsible Investment (PRI) since 2013, and it understands the inherent risks associated with mining.
“[RCF] therefore proactively engages its portfolio companies regularly to ensure that strategies are in place to mitigate ESG-related risks and recognize opportunities. RCF monitors Amulsar’s ESG activities on a regular frequency and actively engages with its environmental and social team. RCF believes that the Project design and management systems align with industry best practice and that Lydian continuously strives to create a transparent process for information sharing with its stakeholders,” Resource Capital Funds said.
Some of the shareholders of Lydian didn’t respond to the letter, but from the abovementioned responses it is obvious that the raised concerns weren’t unexpected for them, they were aware of its content and they have answers as to why they are funding the Amulsar project and what grounds they have to be certain that it will be a project realized with international nature preservation standards.