ՀՀ Նախագահի մասնակցությունը մյունխենյան համաժողովին կարևոր ու ողջունելի էր. Յան Բրեմերն առանձնացնում է ելույթի շեշտադրումները
ՀՀ Նախագահի մասնակցությունը մյունխենյան համաժողովին կարևոր ու ողջունելի էր.
Յան Բրեմերն առանձնացնում է ելույթի շեշտադրումները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը և ելույթը Մյունխենի անվտանգության համաժողովին «Եվրասիա խումբ» հետազոտական կազմակերպության հիմնադիր-նախագահ, ամերիկացի քաղաքագետ Յան Բրեմերը կարևոր ու ողջունելի է համարում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետն ընդգծեց, որ բոլորի համար տեսանելի ու հստակ էր՝ Հայաստանի ղեկավարի ելույթը փորձում էր լցնել Բրյուսելի եւ Մոսկվայի միջեւ առկա անդունդը:
«Փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող երկրի համար դա իսկապես մեծ մարտահրավեր է: Նախագահ Սարգսյանը ցույց տվեց մի բան, որը հաճախ մոռացված է Բրյուսելում եւ Վաշինգտոնում.  այն, որ Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական/Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրները առճակատվում են դժվար եւ երբեմն սահմանափակ ընտրության հնարավորության՝ մեծ հարեւանների հետ իրենց հարաբերություններում:  Նման պարագայում այդ երկրները պետք է գտնեն եզակի ուղիներ իրենց արտաքին հարաբերությունները պահպանելու համար»,-ընդգծեց Յան Բրեմերը:
Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միության եւ Եվրամիության համագործակցության հարցում՝ Հայաստանի՝ որպես կամուրջ  ծառայելու դերակատարությանը, Յան Բրեմերը նշեց, որ անկեղծորեն, այդ համագործակցությունն այս պահին չի տեսնում,  դրա փոխարեն նա անհրաժեշտ համարեց այն, որ երկու միություններում լինի ճնշում, որպեսզի մշակվեն հստակ կանոններ տնտեսական արգելքները թեթեւացնելու համար:
«Սա, թերեւս, ավելի հրատապ հարց է ավելի փոքր անդամ երկրների համար, ինչպիսին է Հայաստանը»,-նշեց ամերիկացի քաղաքագետը:
Համաժողովի շրջանակում Յան Բրեմերը վարում էր քննարկում, որին մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետ Պավել Ֆիլիպը, Եվրամիության հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերի հանձնակատար Յոհաննես Հանը եւ Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Մյունխենի համաժողովը կառուցողական հարթակ էր, որտեղ կարելի էր հնչեցնել տեսակետներ «եվրասիական ընդդեմ եվրոպական ինտեգրացիայի» մոդելների հեռանկարների մասին:
«Ես կարծում եմ՝ եւ՛ Ռուսաստանը, եւ՛ Եվրոպան կարիք ունեն փոխադարձ հասկացվածության, եւ այս հարթակում կարեւոր էր արտահայտել հենց դա»,-ասաց Յան Բրեմերը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Յան Բրեմերը նկատեց, որ միջազգային հանրությունն իսկապես պետք է նպաստի կարգավորման հիմքում ընկած հիմնական սկզբունքների իրականացմանը՝  հավատարիմ մնալով  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությանը, որը, ըստ նրա՝ հենց ենթադրում է իրական խաղաղարար գործողություններ:
«Այսինքն՝ նպատակը ոչ թե պետք է լինի մեղադրանքներ ներկայացնելը, այլ խաղաղություն հաստատելը, որից հետո պատմական դժգոհություններին անդրադառնալը: Կարգավորման այդ հիմնական սկզբունքներն արդեն իսկ ցույց են տալիս դեպի հակամարտության կարգավորում տանող ճանապարհը: Իրական եւ կայուն հրադադար. սա պետք է լինի հիմնական առաջնահերթությունը»,-ընդգծեց Յան Բրեմերը՝ հավելելով, որ հակամարտության կարգավորման համար նաեւ առաջնահերթություն է քաղաքական համաձայնությունը Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ այն հարցի վերաբերյալ, թե ինչպես պետք է իրականացվեն այս հիմնական կանոնները:

Armenian President’s participation in Munich Conference was important and welcomed – US political scientist Ian Bremmer
Armenian President’s participation in Munich Conference was important and welcomed – US
political scientist Ian Bremmer
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. American political scientist Ian Bremmer, president and founder of Eurasia Group research and consulting firm, says Armenian President Serzh Sargsyan’s participation in and speech at the Munich Security Conference was important and welcomed.
In an interview to ARMENPRESS, Ian Bremmer said it was visible and clear to everyone that his speech was trying to bridge the yawning gap between Brussels and Moscow.
“As a small, landlocked country, that’s a really big challenge. President Sargsyan showed a perspective that is often forgotten in Brussels and in Washington—that countries in the South Caucasus, Central/Eastern Europe, and Central Asia face difficult and sometimes restricted choices in their relationships with large neighbors, and must find unique ways to preserve their foreign relationships”, the American political scientist said.
As for Armenia’s role acting as a bridge between the Eurasian Economic Union and the European Union, Ian Bremmer stated: “Let’s be honest—integration between the EAEU and the EU is not going to happen. Instead, pressure is needed from within both the EU and the EAEU to work out rules that mitigate the economic barriers of each organization. Arguably this is a more urgent matter for smaller members like Armenia”.
On the sidelines of the Munich Security Conference Ian Bremmer was holding a discussion which was attended by Armenian President Serzh Sargsyan, Prime Minister of Moldova Pavel Filip, Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy & Enlargement Negotiations and Konstantin Kosachev, Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the Federation Council of Russia.
Ian Bremmer said the Munich Conference was a constructive panel where opinions can be expressed about the Eurasian vs European integration “models”.
“I think both Russia and Europe’s approaches to one another lack mutual understanding, and that’s important to air, which is what this panel did”, he said.
Commenting on the Nagorno Karabakh conflict, Ian Bremmer said the international community still needs to push for the finalization and ultimately the implementation of the basic principles of settlement agreed a decade ago, in keeping with the mission of the OSCE Minsk Group, which, according to him, means a real peacekeeping operation.
“The goal cannot be to cast blame, but to establish peace and work out the historical grievances afterwards. The basic principles of settlement already provide a roadmap to conflict settlement. A real and sustainable ceasefire needs to be the first priority”, he said, adding that the main priority behind the settlement needs to be a top-level political agreement between Yerevan and Baku on how to implement these ground rules.