Իրանը կարող Է դուրս գալ միջուկային գործարքից, եթե երկրի վրա ճնշումը շարունակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արագչին նախազգուշացրել Է, որ իր երկիրը կարող Է դուրս գալ Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ գործարքից, եթե արեւմտյան պետությունները ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո հրաժարվեն Իրանի հետ տնտեսական համագործակցությունից:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է՝ փետրվարի 22-ին ելույթ ունենալով Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում: «Ես չեմ կարծում, որ գործարքը կկարողանա գոյատեւել նման պայմաններում:
Եթե այդ անկանոն քաղաքականությունը շարունակվի, եթե ընկերություններն Իրանի հետ չաշխատեն, մենք չենք կարողանա կատարել այդ գործարքը, որովհետեւ այն մեզ համար շահավետ չի լինի»,-ասել Է Արագչին: Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» 2015 թվականի հուլիսի 14-ին պատմական համաձայնության են հասել իրանական բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Երկարատեւ բանակցություններն ավարտվել են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ: 2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով:
Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո: ԱՄՆ-ի ներկայիս վարչակազմը խստիվ քննադատում Է այդ համաձայնագիրը եւ սպառնում Է դուրս գալ դրանից՝ փաստաթուղթը համարելով «վատագույն գործարքը» ԱՄՆ-ի համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран может выйти из ядерной сделки, если давление на страну продолжится
Замглавы МИД Ирана Аббас Арагчи предупредил, что Иран может выйти из сделки по ядерной программе Тегерана, если западные государства под давлением США будут отказываться от экономического сотрудничества со страной. Как передает Арменпресс, об этом он заявил, выступая в четверг в Королевском институте международных отношений.
"Я не думаю, что сделка сможет выжить в таких условиях. Если эта беспорядочная политика продолжится, если компании не будут работать с Ираном, мы не сможем соблюдать эту сделку, потому что она не будет нам выгодна", - сказал Арагчи.
14 июля 2015 года Тегеран, пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (Россия, Великобритания, Китай, США, Франция) и Германия достигли соглашения об урегулировании ядерной проблемы Исламской Республики. Разработанный ими СВПД предусматривает отмену санкций ООН и Евросоюза, наложенных на Иран в связи с его ядерной программой, в обмен на обязательства Тегерана ограничить ядерную деятельность и поставить ее под международный контроль. 16 января 2016 года объявлено о начале реализации сделки.