Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ը զորավարժություններ կանցկացնեն Օլիմպիական խաղերից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը եւ ԱՄՆ-ը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն Փհենչհանի ձմեռային Օլիմպիական եւ Պարալիմպիական խաղերից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ազգային Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարության զեկույցում, որը փետրվարի 20-ին ներկայացվել Է երկրի խորհրդարանում:
«Դաշնակիցները կանցկացնեն Key Resolve Ulchi հրամանատարաշտաբային վարժանքները եւ Freedom Guardian զորավարժությունները, որպեսզի բարձրացնեն հյուսիսկորեական հրթիռային սպառնալիքից պաշտպանվելու օպերատիվ պատրաստվածությունը»,- նշվում Է զեկույցում: Միեւնույն ժամանակ փաստաթղթում ոչինչ չի ասվում առավել ընդգրկուն Foal Eagle դաշտային զորավարժությունների մասին:
Վերջին տարիներին դրանց մասնակցում են 200 հազարից մինչեւ 300 հազար զինծառայողներ, ներգրավվում են ամերիկյան ռազմավարական սպառազինություններ: Փհենյանը ամերիկա-հարավկորեական զորավարժությունները համարում Է ԿԺԴՀ դաշնակիցների ներխուժման փորձարկում եւ ձեռնարկում Է ռազմական բնույթի հակամիջոցներ, որոնք Հարավում եւ ԱՄՆ-ում իրենց հերթին համարում են սադրիչ գործողություններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Южная Корея и США проведут военные учения после завершения Олимпиады
Республика Корея и США проведут совместные военные маневры после завершения зимних Олимпийских и Паралимпийских игр в Пхёнчхане. Как передает Арменпресс, об этом говорится в докладе министерства национальной обороны, представленном во вторник в парламенте страны.
"Союзники проведут командно-штабные учения Key Resolve и маневры Ulchi - Freedom Guardian с тем, чтобы повысить оперативную готовность к обнаружению, перехвату, уничтожению и защите против северокорейской ракетной угрозы", - отмечается в докладе.
В то же время в документе ничего не говорится о сроках проведения регулярных и наиболее масштабных полевых маневров Foal Eagle. В последние годы в них принимают участие от 200 до 300 тыс. военнослужащих, привлекаются американские стратегические вооружения.
Пхеньян считает американо-южнокорейские маневры репетицией вторжения союзников в КНДР и предпринимает контрмеры военного характера, которые на Юге и в США в свою очередь считают провокациями.