Նախագահ Սարգսյանը Մյունխենում իր ելույթում շեշտադրել է ՀՀ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության կարևորագույն հարցերը
Նախագահ Սարգսյանը Մյունխենում իր ելույթում շեշտադրել է ՀՀ արտաքին և
անվտանգության քաղաքականության կարևորագույն հարցերը
ՄՅՈՒՆԽԵՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 17-ին ելույթ է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նախագահ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության կարևորագույն հարցերին:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին, խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նկատմամբ Հայաստանի ցուցաբերած պատրաստակամության և Թուրքիայի կողմից կառուցողական ջանքերի բացակայության մասին, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ վերջին շրջանում արձանագրված առաջընթացը՝ ստորագրված նոր համաձայնագրով, և ԵՄ-ԵԱՏՄ համագործակցության լայն հնարավորությունները:
Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովը մեկնարկել է փետրվարի 16-ին և աշխարհի առաջնորդներին մեկ հարկի տակ կմեկտեղի մինչև փետրվարի 18-ը:

MUNICH, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech at the Munich Security Conference on February 17.
In the speech the President noted Armenia’s top foreign and security policy issues.
President Sargsyan also mentioned the current phase of the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, Armenia’s readiness for normalizing relations with Turkey, and the lack of constructive efforts from Turkey.
The Armenian President spoke about the recent progress in expanding relations with the European Union with CEPA – Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and the wide opportunities of EU-EEU cooperation.
Global leaders have gathered for the Munich Security Conference, which kicked off February 16 and will take place until February 18.