Դա ակնհայտորեն չի նպաստում լարվածության թուլացմանը. ՌԴ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է «Երևանը վերադարձնելու» Ալիևի հայտարարությանը
Դա ակնհայտորեն չի նպաստում լարվածության թուլացմանը. ՌԴ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է
«Երևանը վերադարձնելու» Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է փետրվարի 8-ին «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության համագումարի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությանը, թե «Հայաստանի նկատմամբ ճնշումները շարունակվելու են, որպեսզի վերադարձնեն իրենց պատմական հողերը՝ Երևանը և, ընդհանրապես, Հայաստանը»:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ամենշաբաթյա բրիֆինգում պատասխանելով Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվականի թղթակցի հարցին՝ ինչպես է ՌԴ ԱԳՆ-ն գնահատում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերոնշյալ հայտարարությունը, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է. «Ռուսաստանում տեսել են Ադրբեջանի նախագահի ելույթը՝ իշխող կուսակցության համագումարում: Հիանալի գիտենք, որ Ադրբեջանի հարաբերությունները հարևան Հայաստանի հետ խիստ լարված են և նման հայտարարություններն ակնհայտորեն չեն նպաստում լարվածության թուլացմանը»:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ավելի վաղ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը՝ ենթադրել էր, որ  նա այդպիսով սկսել է իր «նախընտրական» քարոզարշավը: «Ադրբեջանի գերագույն «ճնշողը» սկսել է նախընտրական քարոզարշավը»: Եվ գնաց… Ի դեպ, հենց նա էր ասել, որ Ադրբեջանում պաշպանված են բոլոր հիմնարար ազատությունները»,- նշել էր Բալայանը:

It obviously does not contribute to de-escalation - Russian MFA comments on Aliyev’s announcement of “bringing Yerevan back”
It obviously does not contribute to de-escalation - Russian MFA comments on Aliyev’s
announcement of “bringing Yerevan back”
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. The Russian Foreign Ministry has commented on the announcement of Azerbaijani president Ilham Aliyev on February 8 during the congress of the ruling party of Azerbaijan Yeni Azərbaycan, where he said that “pressures against Armenia will be continued in order they bring back their historical lands, Yerevan and Armenia in general”.
ARMENPRESS reports during a weekly briefing answering the question of the "Public Agenda" program of Armenia's Public TV about how the Russian MFA assesses the announcement, the official representative of the RF MFA Maria Zakharova said, “We watched the speech of the Azerbaijani president in Russia during the congress of the ruling party. We know very well that the relations of Azerbaijan with neighboring Armenia are extremely tense and such announcements obviously do not de-escalate the situation”.