Բնակչության պաշտպանության ոլորտում ընդլայնվում է Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց Եվրոպական միության պատվիրակությանը՝ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արևելյան գործընկերության երկկողմ հարաբերությունների ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Դիրք Լորենցի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը Հայաստանում է ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի 5-րդ նիստի շրջանակներում, որտեղ քննարկվել են էներգետիկայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի կլիմայի գործողության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին 2017թ.-ի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ ԱԻՆ-ի և ԵՄ համապատասխան ենթակառուցվածքների միջև բնակչության պաշտպանության և պատրաստվածության ոլորտում համագործակցության նոր մեկնարկի և ընդլայնման հնարավորությունները: Մասնավորապես՝ քննարկվեցին համագործակցության իրականացման ձևաչափերը՝ փորձի փոխանակման և դասընթացների միջոցով արտակարգ իրավիճակների համակարգի ինստիտուտցիոնալ կարողությունների զարգացումը և օրենսդրական բարեփոխումների իրականացումը:
ԵՄ կողմը հաստատեց, որ այս տարի մարտ ամսին նախատեսվող «Բնակչության պաշտպանության» եվրոպական ֆորումին հայաստանը հնարավորություն կունենա ներկայացնել բնակչության պաշտպանության ոլորտում իր առաջնահերթությունները:
Իր խոսքում նախարար Տոնոյանը շեշտեց, որ ԱԻ նախարարության կողմից բնակչության պաշտպանության և աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում առաջնահերթությունները հստակ նախանշված են և ԵՄ կողմից ակնկալվում է օժանդակություն դրանք իրականացնելու ուղիների և գործիքակազմի կիրառման, ինչպես նաև՝ արդյունաբերական վտանգների տեխնիկական անվտանգության ապահովման գործընթացում:

YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Armenian minister of emergency situations Davit Tonoyan received the delegation of the European Union led by Dirk Lorenz, Deputy Head of Division, Eastern Partnership Bilateral, EEAS, the ministry told Armenpress.
The delegation has arrived in Armenia on the sidelines of the 5th EU-Armenia subcommittee meeting during which issues relating to energy, transport, environment, climate action and civil protection were discussed.
During the meeting the opportunities to launch and expand new cooperation between the ministry and the respective EU structures in the fields of civil protection and preparedness within the frames of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) were discussed.
The EU side affirmed that this year during the European Civil Protection Forum Armenia will have an opportunity to present its priorities in the civil protection sphere.
Minister Tonoyan said the priorities in civil protection and disaster risk reduction spheres are clearly outlined by the ministry and they expect the EU assistance on implementing them.