Ռուբեն Սադոյանի նշանակումը հայ-վրացական հարաբերությունների համար շարժիչ ուժ դարձավ․ վրացագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Զինված ուժերի կազմավորման 26-ամյակին հունվարի 28-ին Թբիլիսիում դիվանագիտական ընդունելություն տեղի ունեցավ։ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելությանը ներկա էին Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան, նախարարի առաջին տեղակալ Լելա Չիքովանին, ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Վլադիմեր Չաչիբայան, ՊՆ և ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի վարչությունների և ծառայությունների պետեր, Վրաստանի ԱԳՆ պաշտոնյաներ, Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական և ռազմադիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ռազմական փորձագետներ, Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորներ, հոգևոր դասի և վիրահայ համայնքային կառույցների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Վերջին մի քանի ամիսների հայ-վրացական հարաբերությունների ակտիվացման և կայացած արարողության կարևորության մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է քաղաքագետ, Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ։
«Անկասկած, վերջին մի քանի ամիսների հայ-վրացական հարաբերությունները կարելի է բնորոշել որպես բավականին ակտիվ և դինամիկ։ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վերջերս Վրաստան կատարած այցն ու դրա հետ մեկտեղ Վրաստանի վարչապետի սպասվող այցը Երևան որոշ իմաստով նոր լիցքեր և թարմություն են հաղորդում մեր միջպետական կապերին: Հայ-վրացական հարաբերությունների մեկ այլ շարժիչ ուժ դարձավ Ռուբեն Սադոյանի` Վրաստանում Հայաստանի դեսպան նշանակումը։ Նրա աշխատանքի առաջին ամիսները հագեցած և ակտիվ էին։ Դա ինձ ամբողջովին հիմք է տալիս ենթադրել, որ 2018 թվականը մեր միջպետական հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար կդառնա կարևոր տարի»,- ասաց Մելիքյանը։
Խոսելով դիվանագիտական ընդունելության մասին՝ նա ընդգծեց, որ այն անցել է բարձր մակարդակով և Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի ղեկավարության ներկայացվածությամբ աննախադեպ էր։ «Վստահ եմ, որ դրան նպաստել է, ինչպես ՀՀ դեսպանության ակտիվ աշխատանքը, այնպես էլ ռազմական կցորդի գործունեությունը։ Չեմ բացառում, որ նախարար Լևան Իզորիայի և Վրաստանի ՊՆ և ԳՇ ղեկավարության ներկայությունը ընդունելությանը գործող դեսպանի ակտիվ գործունեության գնահատականն էր։ Այն, որ Պաշտպանության նախարարն առաջին անգամ անձամբ մասնակցում էր ընդունելությանը, կարելի է նաև գնահատել որպես պաշտոնական Թբիլիսիի ուղերձ առ այն, որ Վրաստանը շարունակում է իր արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիան։ Թբիլիսին սրանով ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ իր համար Հայաստանի հետ փոխհարաբերությունները ոչ պակաս կարևոր են իր տարածաշրջանային քաղաքականության համատեքստում»,- նշեց քաղաքագետը։

relations – political scientist
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. A diplomatic reception was held in Tbilisi on January 28, on the occasion of the 26th anniversary of the establishment of the Armenian Armed Forces.
The reception, which was organized by the Armenian Embassy in Georgia, was attended by high-ranking Georgian officials, including the defense minister, chief of the general staff of the Armed Forces, officials from the foreign ministry, representatives of diplomatic corps, military experts, Armenian lawmakers of the Georgian Parliament, as well as clergymen and the Armenian community representatives.
Political scientist, expert on Georgian studies Joni Melikyan gave an interview to ARMENPRESS talking about the recent intensification of the Armenian-Georgian relations, as well as the importance of the aforementioned reception.
“Undoubtedly, the Armenian-Georgian relations of the recent months can be described as quite active and dynamic. Armenian President Serzh Sargsyan’s recent visit to Georgia and the Georgian Prime Minister’s upcoming visit to Yerevan in some sense give new impetus to our inter-state ties. Another driving force for the Armenian-Georgian relations was the appointment of Ruben Sadoyan as Armenia’s Ambassador to Georgia. The first months of his activity were busy and active. This completely allows me to say that 2018 is going to be an important year for developing and deepening our inter-state ties”, Joni Melikyan said.
Commenting on the diplomatic reception held in the Embassy, the political scientist said it was held at a high level and was unprecedented with the participation of the leadership of the Georgian defense ministry and Armed Forces. “I am convinced that both the active work of the Armenian Embassy and the activity of the military attaché contributed to this. I even do not rule out that the participation of defense minister Levan Izoria and the leadership of the general staff was the appreciation of the activity of the Armenian Ambassador. The fact that the defense minister was taking part in the reception for the first time can be accepted as a message from official Tbilisi that Georgia continues its foreign policy diversification. By this Tbilisi once again proved that for it the mutual relations with Armenia are also important in the context of regional policy”, the political scientist stated.