Ռուբեն Սադոյանի նշանակումը հայ-վրացական հարաբերությունների համար շարժիչ ուժ դարձավ․ վրացագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Զինված ուժերի կազմավորման 26-ամյակին հունվարի 28-ին Թբիլիսիում դիվանագիտական ընդունելություն տեղի ունեցավ։ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելությանը ներկա էին Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան, նախարարի առաջին տեղակալ Լելա Չիքովանին, ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Վլադիմեր Չաչիբայան, ՊՆ և ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի վարչությունների և ծառայությունների պետեր, Վրաստանի ԱԳՆ պաշտոնյաներ, Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական և ռազմադիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, ռազմական փորձագետներ, Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորներ, հոգևոր դասի և վիրահայ համայնքային կառույցների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Վերջին մի քանի ամիսների հայ-վրացական հարաբերությունների ակտիվացման և կայացած արարողության կարևորության մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է քաղաքագետ, Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանի հետ։
«Անկասկած, վերջին մի քանի ամիսների հայ-վրացական հարաբերությունները կարելի է բնորոշել որպես բավականին ակտիվ և դինամիկ։ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վերջերս Վրաստան կատարած այցն ու դրա հետ մեկտեղ Վրաստանի վարչապետի սպասվող այցը Երևան որոշ իմաստով նոր լիցքեր և թարմություն են հաղորդում մեր միջպետական կապերին: Հայ-վրացական հարաբերությունների մեկ այլ շարժիչ ուժ դարձավ Ռուբեն Սադոյանի` Վրաստանում Հայաստանի դեսպան նշանակումը։ Նրա աշխատանքի առաջին ամիսները հագեցած և ակտիվ էին։ Դա ինձ ամբողջովին հիմք է տալիս ենթադրել, որ 2018 թվականը մեր միջպետական հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար կդառնա կարևոր տարի»,- ասաց Մելիքյանը։
Խոսելով դիվանագիտական ընդունելության մասին՝ նա ընդգծեց, որ այն անցել է բարձր մակարդակով և Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի ղեկավարության ներկայացվածությամբ աննախադեպ էր։ «Վստահ եմ, որ դրան նպաստել է, ինչպես ՀՀ դեսպանության ակտիվ աշխատանքը, այնպես էլ ռազմական կցորդի գործունեությունը։ Չեմ բացառում, որ նախարար Լևան Իզորիայի և Վրաստանի ՊՆ և ԳՇ ղեկավարության ներկայությունը ընդունելությանը գործող դեսպանի ակտիվ գործունեության գնահատականն էր։ Այն, որ Պաշտպանության նախարարն առաջին անգամ անձամբ մասնակցում էր ընդունելությանը, կարելի է նաև գնահատել որպես պաշտոնական Թբիլիսիի ուղերձ առ այն, որ Վրաստանը շարունակում է իր արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիան։ Թբիլիսին սրանով ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ իր համար Հայաստանի հետ փոխհարաբերությունները ոչ պակաս կարևոր են իր տարածաշրջանային քաղաքականության համատեքստում»,- նշեց քաղաքագետը։

Назначение Рубена Садояна стало драйвером для Армяно-грузинских отношений։ эксперт по вопросам Грузии
Назначение Рубена Садояна стало драйвером для Армяно-грузинских отношений։ эксперт
по вопросам Грузии
Накануне в Тбилиси состоялся дипломатический прием посвященный 26-летию образования вооруженных сил Армении. На приеме, который был организован Посольством РА в Грузии присутствовали министр обороны Грузии Леван Изория, первый замминистра Лела Чиковани, начальник Генштаба ВС Грузии Владимир Чачибая, начальники управлений и служб МО и Генштаба ВС, должностные лица МИД Грузии, представители аккредитованного в Грузии дипломатического и военно-дипломатического корпуса, военные эксперты, депутаты парламента Грузии армянской национальности, представители духовенства и общественных организаций армянской общины Грузии. Об активизации армяно-грузинских отношений последних нескольких месяцев и важности прошедшего мероприятия, корреспонденту «Арменпресс» рассказал политолог, эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян.
"Действительно, армяно-грузинские отношения последних нескольких месяцев можно охарактеризовать как достаточно активные и динамичные. Недавний визит президента Армении Сержа Саргсяна в Грузию, наравне с ождаемым визитом в Ереван премьер-министра Грузии, в некотором смысле перезагрузят наши межгосударственные контакты и потенциально дадут им новую энергетику. Еще одним драйвером армяно-грузинских отношений стало назначение нового посла РА в Грузии г-на Рубена Садояна. Первые месяцы его работы были насыщенными и активными. Это дает мне полное основание полагать, что 2018 год станет важным для дальнейшего развития и углубления наших межгосударственных отношений".
"Что же касается дипломатического приема, то он прошел на высоком уровне и был беспецедентным по участию руководства МО и ВС Грузии. Уверен, что  пособствовали этому, как активная работа диппредставительства во главе с Садояном, так и работа аппарата военного атташе. Не исключаю, что присутствие минситра Левана Изория и руководства МО и ВС страны может быть также оценкой активной работы действующего посла. То, что глава минобороны страны лично был на приеме можно также оценить как посыл официального Тбилиси о том, что Грузия продолжает политику внешнеполитической диверсификации. Тбилиси этим еще раз подчеркнул, что для него взаимоотношения с Арменией не менее важны в контексте региональной политики страны".