Տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներին անդամակցելով` կարելի է վստահորեն առաջ շարժվել. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներին անդամակցելով` կարելի է վստահորեն առաջ շարժվել: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում այս մասին նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Մենք 2009-2010 թվականից ենք բանակցում ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ: Այդ ժամանակաշրջանը համընկավ Եվրասիական տնտեսական միության հետ մեր բանակցություններին: Եվ ԵԱՏՄ-ի պատասխանատուները, և ԵՄ-ի պատասխանատուները շատ հստակ գիտեին, որ երկու ինտեգրացիոն միավորումների հետ էլ ընթանում է բանակցային գործընթաց: Սկզբնական փուլում և մեկը, և մյուսը ողջունում էին մեր մոտեցումը: Եկավ մի ժամանակահատված, երբ ԵՄ-ի մեր գործընկերները համարեցին, որ անհնար է համատեղել այդ երկու ինտեգրացիոն միավորումներում մասնակցությունը: Մենք ստիպված եղանք որոշում կայացնել անդամակցելու ԵԱՏՄ-ին, որովհետև Հայաստանի տնտեսությունը հազարավոր թելերով կապված է ԵԱՏՄ տնտեսություններին, մենք ունենք բազմադարյա հարաբերությունների պատմություն, բարեկամություն, ՀՀ-ի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը` մինչև 80 տոկոսը, կողմնակից էր ԵԱՏՄ-ի հետ ավելի սերտ համագործակցելուն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, ի պատիվ ԵՄ-ի պաշտոնյաների, ժամանակը փոփոխություններ մտցրեց մտածելակերպում, և արդեն Ռիգայի Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում որոշում կայացվեց տարբերակված մոտեցման, որոշում կայացվեց, որ իրոք հնարավոր է համատեղել տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում մասնակցությունը:
«Մենք սկսեցինք ինտենսիվ բանակցություններ և, ինչպես տեսնում եք, մենք եկանք ճիշտ հանգրվանի: Նոյեմբերի 24-ին ԵՄ-ի հետ ստորագրեցինք համաձայնագիր: Իմ կարծիքով, այս համատեղելու նախապայմանը շատ պարզ մի բան է, պետք է անկեղծ լինել գործընկերների հետ և չթաքցնել բանակցությունների ընթացքը, պարտավորությունները: Եթե մի ինտեգրացիոն գործընթացներում ձեր պարտավորությունները չեն հակասում մեկ այլ փաստաթղթով ստանձնած պարտավորություններին, ապա ինչու չի կարելի համագործակցել: Ես կարծում եմ մենք այդ փորձը ունենք, ՀԱՊԿ-ի լիիրավ անդամ լինելով, համագործակցում ենք ՆԱՏՕ-ի հետ»,-ավելացրեց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի կարծիքով, ապագայում սերտորեն համագործակցություն է լինելու ԵԱՏՄ-ի ու ԵՄ-ի միջև: Ըստ նրա` ապագան այդ համագործակցությանն է: Այն խնդիրները, որոնք այսօր կան և կարող են առաջանալ նաև վաղը, նախագահի կարծիքով, զարգացմանը չեն օժանդակում, դրանք մեծ ռեսուրսներ են խլում, իսկ այդ ռեսուրսներսը կարելի է օգտագործել մարդկանց կյանքն ավելի բարեկեցիկ դարձնելու համար:

It’s possible to confidently move forward by joining different integration unions – Serzh Sargsyan
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. It’s possible to confidently move forward by joining different integration unions, Armenian President Serzh Sargsyan announced at PACE, answering the question of the MPs.
“We had been negotiating with the EU on the signing of the new agreement since 2009-2010. This period coincided with our negotiations with the Eurasian Economic Union. Both EAEU and EU officials clearly knew that we were negotiating with both integration unions. At the initial stage both of them praised our approach. But some time later our EU partners started to think that it’s impossible to combine our participation in those 2 integration units. We had to make a decision to become an EAEU member, since Armenia’s economy is linked with the EAEU economies with thousands of threads, we have a history of relations dating back centuries ago, friendship and the overwhelming majority of the citizens of Armenia, about 80%, supported Armenia’s closer cooperation with the EAEU”, ARMENPRESS reports Serzh Sargsyan saying.
According to him, thanks to the EU officials, time brought changes in mentality and already at the Riga summit of the Eastern Partnership a decision was made, according to which it’s really possible to combine one’s participation in different integration unions.
“We launched intensive talks and as you can see we came to the right outcome. We signed the agreement with the EU on November 24. According to me, the precondition to combine participation in both unions is very clear – it’s necessary to be honest with partners and not to conceal the negotiation process and obligations. If your obligations assumed as a member of one integration unit do not contradict to other obligations assumed by another document, why not to cooperate? I think we already have that experience – being a full CSTO member state we cooperate with the NATO”, Serzh Sargsyan added.
According to President Sargsyan, in the future there will be a close cooperation between the EAEU and the EU.