Խորհրդարանական կառավարման համակարգը նպաստելու է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը. ՀՀ նախագահ
Խորհրդարանական կառավարման համակարգը նպաստելու է Հայաստանում
ժողովրդավարության զարգացմանը. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելը Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների տրամաբանական շարունակությունն է: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում այս մասին նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Մեր համոզմամբ խորհրդարանական կառավարումն ավելի ներառական կառավարում է, ավելի թափանցիկ կառավարում է, և ավելի է համապատասխանում ժողովրդավարության զարգացման տեսլականին: Պետք է ասեմ, որ մեր կարծիքով խորհրդարանական կառավարման համակարգը նպաստելու է մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Սերժ Սարգսյանը:
2015 թվականին Հայաստանում անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների համաձայն Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման համակարգի: Նոր Սահմանադրությունն իր բոլոր դրույթներով լիարժեք ուժի մեջ կմտնի այս տարվա ապրիլից: Հայաստանի խորհրդարանը ՀՀ նախագահ կընտրի մարտի 2-ին, իսկ ՀՀ վարչապետ` ապրիլի 17-ին:

Переход к парламентской системе управления будет способствовать развитию демократии в стране: президент Армении
Переход к парламентской системе управления будет способствовать развитию
демократии в стране: президент Армении
Переход к парламентской системе управления является логическим продолжением продолжающихся реформ в Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал президент Армении Серж Саргсян в Парламентской ассамблее Совета Европы во время вопросов и ответов с парламентариями.
«По нашему мнению, парламентская система управления является более инклюзивным руководством, более прозрачной администрацией и в большей степени соответствует видению развития демократии. Должен сказать, что, по нашему мнению, парламентская система управления будет способствовать развитию демократии в нашей стране и защите прав человека», - сказал он.